1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Fren Mesafesini Etkileyen Faktörler

Fren Mesafesini Etkileyen Faktörler

Fren Mesafesini Etkileyen Faktörler

Fren mesafesi aracın fren yaptığı sırada aldığı yoldur. Bu mesafeyi etkileyen bir çok faktör vardır. Örneğin aracın hareket halindeyken olan hızı, yolun nasıl olduğu, lastiklerin türü, eğim ve daha birçok şey.

Lastikler

Lastikler fren mesafesini etkilemek konusunda ilk sırada gelir. Lastiklerin içerisindeki hava etkiler. Aşırı veya az şişirilmemeleri gerekmektedir. Bunun yanında yaz lastikleri ve kış lastiklerinin fren mesafesi de farklıdır. Kış lastiklerinin fren mesafesi daha kısadır.

Fren Balataları

Fren balataları araç içerisindeki en önemli kısımlardan biridir. Aracın durması için kullanılır. Balatalar sık sık kontrol edilmelidir. Bitmeye yakın veya bitmiş balatalar fren mesafesini uzatır. Fren balatalarının belirli bir ömrü vardır. Bu nedenle değiştirilmesi gereken zamanlar vardır. Aracın kullanımına göre bu zaman değişiklik göstereceğinden ara ara kontrol ettirilmesinde fayda vardır. Fren balataları biten bir aracın fren mesafesi uzayacağından sürüş açısından tehlike doğar. Yetkili servisin değiştirilmesini söylediği zamanda değiştirilmelidir.

Doğal Etkiler

Havanın durumu fren mesafesini etkiler. Örneğin hava yağışlı ise fren mesafesi artacaktır. Karlı yollarda buzlanma da olduğundan fren mesafesindeki artış epey fazladır.

Yolun durumu

Yolun eğimi, türü fren mesafesini etkiler. Asfalt yolda farklı bir fren mesafesi, kum yolda farklı bir fren mesafesi vardır. Sürtünme kuvvetine bağlı olarak fren mesafeleri farklılık gösterir. Dikeye doğru frenleme mesafeleri azalırken, yataya doğru frenleme mesafeleri artar.

En Önemli Faktörlerden Biri; Hız

Hızınız, fren mesafesini etkileyen faktörlerden en önemlilerinden biridir. Yapılan testler gösteriyor ki hızın ikiye katlanması frenleme mesafesini tam dört kat artırır. Bu mesafede epey büyüktür. Bu nedenle hız konusunda çok dikkatli olunmalıdır.

Aracın Çeşidi

Binek bir araca mı biniyorsunuz yoksa ağır bir araca mı? Bu da frenleme mesafesini etkileyen faktörlerden biridir. Yine yük durumu da fren mesafesinde rol oynar.

Sürücü

Fren mesafesi konusunda sürücü çok önemli bir faktördür. Sürücünün algılama süresi ve vereceği hızlı veya yavaş tepkiler frenleme mesafesini etkiler. Reflekslerin kuvvetli olması gerekir.

Aracın Yapısı

Bütün araçların fren yetenekleri farklıdır. Bu nedenle araç alırken bu özelliğine dikkat edilmelidir.

Yorum Yap

Yorum Yap