1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Geçerli Bir Trafik Sigortası Varken Yeni Poliçe Yapılabilir Mi?
Trendlerdeki Yazı

Geçerli Bir Trafik Sigortası Varken Yeni Poliçe Yapılabilir Mi?

Geçerli Bir Trafik Sigortası Varken Yeni Poliçe Yapılabilir Mi?

Zorunlu trafik sigortaları, kullandığınız araçlar için yapılan sigortalardır. Kişisel olarak yapılan bir sigorta değildir. Hal böyle olunca, aynı araca ikinci bir trafik sigortası yaptırılmasının bir manası yoktur. Araç ve meydana gelen kaza tekdir. Tek bir araca birden fazla sigorta yaptırmanın bir avantajı bulunmamaktadır.

Fazla Poliçe Yapılmışsa Fazla Hasar Ödemesi Alınır Mı?

Hazine Müsteşarlığı, her yıl bazı teminatlar ve teminatların limitlerini açıklarken, araç başına, kaza başına ve kişi başına tutarlar açıklar. Sigorta şirketlerinin, herhangi bir kaza durumunda ikinci bir ödeme yapması zaten mümkün değildir. Belki farklı sigorta şirketlerinden daha fazla poliçe yaptırılabilir. Ancak, yapılan işlemler sırasında bu durum fark edilmemişse bile, hasar ödemesi sırasında sadece bir hasar ödemesi yapılacaktır. Bunlar mükerrer poliçeler hükmünde olacağı için gereksiz yere fazla poliçe için prim ödenmiş olur.

Sigorta Şirketleri Nelere Dikkat Etmektedir?

Trafik sigortası, sigorta ilişkilerinde iyi niyet kuralları içinde bir anlam taşır. Herhangi bir tazminat talebinde sigorta şirketlerinin ilk olarak verdiği güvencelerin suiistimal edilip edilmediğine bakacaktır.

Örneğin, yaşanan bir trafik kazasında kazaya karışan araçların sahibi aynı kişi veya araç sahibinin yakınlarından birinin olması durumunda, sigorta şirketleri mevcut hasarı karşılamaz. Çünkü ilk akla gelen bunun planlanmış bir kaza olduğudur.

Bahsedilen bu kazada, sigorta şirketinin ödeme yapmaktan kaçınmasının başka bir nedeni de trafik sigortasının, üçüncü kişilere verilen zararları karşılamasıdır. Hâlbuki bu kazada zarar gören üçüncü bir kişi yoktur.

Zorunlu Trafik Sigortasında İyi Niyet Neden Önemlidir?

Sigorta şirketlerinin varlık amaçlarına uygun davranmak hususunda bu şirketler suiistimal edilmemeli, ancak aynı zamanda sigorta yaptıran kişiler de mağdur edilmemelidir. Bunu sağlamak, her iki tarafın iyi niyetine bağlıdır

Ayrıca, trafik yasası hükümleri gereğince, yapılması gereken zorunlu mali sorumluluk sigortası her araç için ayrı ayrı yapılmalıdır. Üzerine kayıtlı her araba için, kişinin ayrı ayrı sigorta yaptırması yasal açıdan bir sorunluluktur. Ancak tek araba için birden fazla sigorta poliçesi yaptırmak, sadece fazladan para vermekten başka bir işe yaramayacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap