1. Ana Sayfa
 2. Otomobil Haberleri
 3. Gizli Buzlanmada Araç Kullanma Teknikleri
reaksiyion-alkis

Gizli Buzlanmada Araç Kullanma Teknikleri

Gizli Buzlanmada Araç Kullanma Teknikleri

Kışın sadece kar değil gizli buzlanma da araç sürücüleri için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Araç kullananların dikkat etmesi gereken belirli kurallar vardır. Gizli buz normal buz gibidir ve hafif dondurucu bir yağmur nedeni ile veya yüzeylerde kar, su veya buzun eritilmesi ve yeniden donması yüzünden oluşur. Gizli buz, kabarcıklar oluşturmadan oluşur ve bu kabarcıklar oluşturduğu herhangi bir yüzeyle karışmasına izin verir. Önceden tespit edilmesi zor olduğu için tehlike arz etmektedir.

Gizli buzun inceliği ve yapısı, bulguları son derece zorlaştırıyor, ancak bir araç termometresini ilk gösterge olarak kullanmak yol koşullarının belirlenmesinde yardımcı olabilir.

Herhangi bir dijital termometre gibi bir araba termometresi havanın ortam sıcaklığını bulmaya çalışır. Dolayısıyla, bir aracın termometresi donmaya yakınsa, sürücü tekerleğin arkasında ekstra önlem almalıdır.

Buzda Nasıl Güvenle Yol Alabilirim?

Tehlikeli kış koşullarında sürüş, en deneyimli sürücülere bile meydan okuyabilir. Kesinlikle gerekli olmadıkça, en iyi tavsiye kesinlikle sürmemektir. Eğer gerçekten sürmeniz gerekiyorsa, kar sürüklenmeye karşı karadan korunmak için hazırlık yaptığınızdan emin olun. Tüm pencerelerinizi temizlediğinizden emin olmalısınız ve ezilmiş olması gereken büyük yollara sadık kalmaya çalışmalısınız.

Ayrıca, dolu bir yakıt deposuna sahip olduğunuzdan ve yola çıkmadan önce yağ ve diğer motor sıvılarını kontrol edin. Normal koşullara kıyasla buzlu koşullarda durmanın on katına kadar sürebileceği için mesafenizi de korumalısınız. Sürücüler, daha kısa fren mesafelerini telafi etmek için öndeki arabadan en az 20 saniye uzaklaşmalıdır.

Nasıl Tepki Verilmeli?

Sakin kalmanız ve aşırı tepki vermemeniz gerekmektedir. Frenlere basmayın ve direksiyonu düz tutmaya çalışmalısınız. Aracınızın arka ucu sola veya sağa kayarken direksiyon simidini aynı yönde hafifçe çevirmelisiniz. Karşıt yönde ilerleyerek buna karşı mücadele etmeye çalışırsanız, kayma veya devrilme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (7)

 1. 10 ay önce

  Başarılı Ve oldukça bilgilendirici bir makale Olmuş Teşekkür Ederiz.

 2. Gerçekten herkesin bilmesi gereken bilgiler, çok teşekkürler.

 3. 10 ay önce

  Araçlardaki oluşabilecek gizli buzlanmayı bu kadar akıcı bir şekilde dinlememiştim. Bilgilendirme ve yararlı bilgi için teşekkürler.

 4. Kışın ESP olayı oldukça kullanışlı ya gerek gizli buzlanmada gerek karda buzda çok faydasını gördüm. Kış aylarında en çok dikkat edilmesi gereken gizli buzlanma bir anda araba senden gidiyor çok riskli. Allah muhafaza.

 5. 10 ay önce

  Gizli buzlanmanın fark edilmesi ve ona göre araç kullanmanın önemi çok büyük hayati önem taşımaktadır.

 6. 10 ay önce

  Yararlı bilgi teşekkürler herkesin bilmesi gerekir.

 7. 10 ay önce

  Her zaman araçları yavaş kullanmak her türlü tedbiri elden bırakmamak gerek. Gizli buzlanma olsun diğer türlü kazalar için verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederiz.