İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Günümüz Yakıt Giderlerindeki Artış Ve En Az Yakan Arabalar
Trendlerdeki Yazı

Günümüz Yakıt Giderlerindeki Artış Ve En Az Yakan Arabalar

Günümüz Yakıt Giderlerindeki Artış Ve En Az Yakan Arabalar

En az yakan arabalar genellikle otomotiv üreticileri tarafından B segment olarak adlandırılan modeller arasında yer almaktadır. Hemen hemen her markanın B segment aracı bulunmaktadır. Bu araçlar yakıt tasarrufu maksadıyla üretilmiştir. Teknolojik ve donanım olarak diğer segmentlerden zayıf konumda üretilirler. Yakıt tasarrufu sağlayan bu modellerde genelde ikinci sınıf malzemeler kullanılır.

Yakıt Giderlerindeki Artış

Az yakan arabalar üçüncü sınıf dünya ülkelerinde daha çok satmaktadır. Petrol rezervlerinin gitgide azalmasından kaynaklı, yakıt giderleri tüketicileri zor durumlara sokmaya başlamıştır. Bu sebeple araçların motorları, performanstan ziyade en az yakıt ile maksimum verim alınması maksadı ile tasarlanmaktadır.

Bu durumun dışında bazı ünlü markaların üst segmentteki araçları yakıt tasarrufu vadetmektedir. Örnek olarak, BMW’nin A serisi ve Volvo’nun XC serisi yakıt tasarrufu, konfor ve güvenliği bir bütün olarak sunmaktadır.

Orta Gelir Grubuna Hitap Ediyor

Bazı ünlü markaların konfor ve yakıt ekonomisini bir arada sunması tabi ki maliyetli bir durumdur. Bu durum karşısında Fransız ve İtalyanlar az yakan araba denince akla ilk gelen B segmenti otomotiv üreticileridir. Fransız Renault ve Peugeot’nun son yıllarda ürettiği yeni kasa Symbol ve 301 modelleri bu araçlara en iyi örnektir. Fransız Renault yıllardır kült haline gelmiş 1.5 dci motorunu geliştirerek her geçen gün daha verimli bir hale getirmektedir. Onun haricinde İtalyan Fiat’ın Punto modeli de 1.3 multijet motoruyla yıllardır ticari ve hususi segmentte ekonomi sunmaktadır.

Japon ve Güney Koreli otomotiv üreticileri de son yıllarda bu konularda önemli gelişmeler yakalamışlardır. Birçok araba modeliyle piyasada oldukça satan Kia, Rio ve Ceed gibi modelleriyle piyasada oldukça fazla rağbet görmektedir. Bunun yanı sıra Toyota küçük hacimli motorlarıyla konfor ve sağlamlıkla birlikte yakıt ekonomisi vadetmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap