İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Hararet Yapan Araca Ne Yapılmalı?
Trendlerdeki Yazı

Hararet Yapan Araca Ne Yapılmalı?

Hararet Yapan Araca Ne Yapılmalı?

Kullanmış olduğunuz aracın motor ısı seviyesi yükselir ve fark etmez iseniz bu süre içinde motordan buharlar gelmeye başlar. Aracın içinden su buharı çıktığında ise bu hararetin göstergesidir. Peki, bu durumda ne yapılmalı ve ne gibi önlemler alınmalıdır? Bu durumlarda karşı karşıya maruz kaldığınızda ilk yapmanız gereken aracı biran önce istop ettirmek olacaktır.

Motorun soğuması beklenir. Motor tamamen soğuduktan sonra kapı açılır ve radyatör suyuna bakılır. Aracın motor seviyesi çok ısındığından dolayı su eksilmiş olabilir. Eğer su eksilmişse su konulduktan sonra çalıştırmak daha kolay olacaktır. Radyatördeki su eksilmemişse veya başka nedenler dolayı hararet gerçeklemişse derhal yetkili servisi aramanız gerekir. Bu gibi durumlarda uzman bir kişinin yardımı her zaman başka sorunların oluşmamasına öncülük tanır.

Hararet Yapan Araç Nasıl Anlaşılır?

Hararet yapan araç eğer radyatördeki suyun eksikliğinden kaynaklanıyor ise büyük olasılıkla conta yanmış demektir. Hararetin nedeni motor ise suyun yeteri biçimde devir dayım yapmaması sonucunda anlaşılır. Eğer su koyduğunuz halde araba hala hararet yapıyor ise ya conta yanmış ya da bir yerde kaçak vardır. Suyu pompalama görevinde bulunan yerde boruları kontrol edip eksik göremiyorsanız yetkili servise gidip conta testi yaptırmalısınız. Suyun renginde bir değişiklik var ise buda contanın yanmış olduğunun göstergesidir. Motor yağınızı da kontrol edip anlayabilirsiniz. Eğer yağ gerekenden fazla kayganlığını kaybetmiş ise su ile yağ birbirine karışmıştır. Egzoz çıkışından beyaz dumanlar geliyorsa buda contanın yanmış olduğunun göstergesidir. Bu nedenlerden dolayı arabanızı ihmal etmeden yetkili servise götürüp bakımını yaptırmanızda fayda olacaktır.

Arabalar Neden Hararet Yapar?

En önemlisi ve günümüzde çok sık karşılaştığımız radyatör suyunun azalması başlıca nedenlerindendir. Termostatın ve radyatör peteklerinin arza yapıp tıkanması, motor yağının seviyesi altında azalması, vites ve hızda gidilmemesi, otomatik fanların arza yapması, motor soğutma sularının tıkalı bir şekilde olması gibi nedenleri olabilir. Bu nedenler doğrultusunda aracınızı kendi başınıza değil de yetkili bir servisten yardım alarak gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü olası sorunlara yol açmamak adına her zaman araç arza yaptığında uzman bir kişiden destek almak her zaman uygun olacaktır.

Eğer aracınız bu nedenlerden dolayı hararet yaptı ise gerekli kontrolleri yapmanıza rağmen çalışmıyor ve istop ediyorsa baktırmanız gerekecektir. Çünkü hararetin başlıca nedenleri motorun çok sıcak olması ve arabanın teklemesi istop etmesi gibi durumlarla karşılaması kişiyi mağdur edebilir. Bu durumlar karşısında sorunun nereden kaynaklandığına bakılıp çözüm bulunur.

Yorum Yap

Yorum Yap