1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Hasar Kayıtlı Araç Nedir? Nasıl Öğrenilir? Sorgulaması Nasıl Yapılır?
Trendlerdeki Yazı

Hasar Kayıtlı Araç Nedir? Nasıl Öğrenilir? Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Hasar Kayıtlı Araç Nedir? Nasıl Öğrenilir? Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Hasar Kayıtları Nasıl Yapılır?

Trafik sigortasının bilgileri merkezi bir yerde toplanır. Bu toplama işlemine tramer kaydı denir. Tüm sigorta bilgilerinin toplandığı bu sistemin deposu vardır. Sorgulamalar yapılacağı zaman sigorta işlemleri hakkında ki bilgiler bura da görülebilir. Özellikle bu tür sorgulamaların yapıldığı araçlar ikinci el olanlardır. Sebep olarak hasar kaydı sorgulaması, aracın sicil kaydını bize verecektir. Araçla ilgili detaylı hasar olup olmadığını, kaza yaptıysa kaza raporlarını görebileceğimiz bir anlamda istihbarat alabileceğimiz bir kurumdur. En iyi sunduğu hizmetlerden biride hızlı bilgilendirme yapmasıdır. Tramer kayıt sorgulamasını httbs://www.sbm.org.tr adresinden sorgulatabilirsiniz. Ayrıca bir kolaylık olarak ta elinizdeki cep telefonlarıyla da plakanızı veya arabanızın şasi numarasını SMS atarak bilgi edinebilirsiniz.

Aracın Hasar Kaydının Bulunması Ne Anlama Gelir?

Araçlarımızda bizler gibi sigortalanıp bir de kaskolanır. Tabi bu işlemler yapılırken firmaların sunduğu imkanlarda önemlidir. Kaza sonrasında yapılacak olan kasko işlemleri ve kapsadığı alanlar olarak onarım yapılan aracın onarım sonrası çıkan kaybedilen araç değeri farkını kasko firmaları karşılamıyor desek te bazı firmaların karşıladığı biliniyor. Bu bilgi göz ardı edilmeyecek kadar önemlidir. Kasko sözleşmeleri yapılırken bu detayı unutmayın! Sigortaların hasar kayıtlı araç olarak işlem yaptığı araçların kasko fiyatların da yükselme olacaktır. Bazı firmalar hasar kayıtlı araçlara kasko yapmadığı da bilinen bir hadisedir. Risk grubuna giren hasarlı araçların trafiğe çıkmaları da bir risk unsurudur.

Hasar Kaydı Çıkan Araçlar

Bir aracın yaptığı resmi kayıtlara işlenen kazaların tamamına hasar kaydı denir. Araba alacakların sorgulattığı araçlardan hasar kaydı çıktı kelimesini duymak mümkündür. Aracın sigortasız olarak kendi imkanlarıyla yaptırdığı kaza sonrası tamiratlar hasar kaydı olarak gözükmez. Resmi işlerin kaydı yapılmayan bu tarz ufak kazaları kişi kendi imkânlarıyla yaptırıp kayıtlara göstermeyebilir. Bu açıdan bakarsak araçların hasar kayıtları bize 0 bir bilgi sunmayabilir. Araba alırken sorgulatacağınız aracı KAZA yazıp boşluk verin sonra aracın plakasını girerek 5664’e mesaj gönderin. Araç hakkındaki istediğiniz bilgiler size gelecektir. En azından resmi olarak kaza kaydı olmayan aracınız son olarak güvenilir kişilerden almakla da diğer kaza raporunu elde etmiş olursunuz.

Aldığınız aracın sahibi size hangi konuda bilgi verdiyse diğer bir yoklama olarak aracın resmi kayıtlar da kaydının olup olmadığını araştırmak yine de en garantili iştir. Çükü aldığınız kişide aracın üçüncü dördüncü belki de beşinci sahibi olabilir. Satan kişinin de aracın geçmişi hakkında tam bilgi sahibi olmama ihtimali de vardır. Her ne sebepten olursa olsun tramer kayıtlarına danışmanın alıcı açısından önemi büyüktür. Araç sorgulama için çeşitli olanaklar vardır. Bunlardan biri e-Devlet şifresiyle giriş yapıp sigortalar bölümünden Emniyet Genel Müdürlüğünün araç sorgulama kısmından sorgulama yapabilirsiniz. Önlemlerinizi almak en büyük olası bir kazanın önüne geçmek kadar önemlidir. Tedbiri alıp takdiri yaratana bırakmak en doğrusudur.

Yorum Yap

Yorum Yap