1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Hasarlı Araba Nasıl Anlaşılır?
Trendlerdeki Yazı

Hasarlı Araba Nasıl Anlaşılır?

Hasarlı Araba Nasıl Anlaşılır?

Artan döviz kuru ve vergilerin sonucunda hızla yükselen otomobil fiyatları neticesinde tüketiciler daha ekonomik çözümler aramaktadır. Bunun neticesinde ikinci ele olan talep her geçen gün artmaktadır. İkinci el araç alırken sonrasında değer kaybı yaşamamak için kaza geçmişi olmayan araçlar tercih edilmekte ve bu araçlar için piyasanın üzerinde fiyatlar biçilmektedir. Bu bağlamda ikinci el araçlara yönelen tüketicinin aklındaki en büyük sorulardan birisi de arabanın kazalı olup olmadığının nasıl anlaşılacağıdır.

Bir aracın geçmişte kazası olup olmadığını anlamak için izlenmesi gereken temel adımlar şöyledir:

Aracın Hasar Kaydını Sorgulamak

Halk arasında TRAMER (Trafik Sigortaları Bilgi ve Gözetim Merkezi) kaydı olarak da bilinen bu sistem, aracın Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezine bildirilmiş kaza kayıtlarını tüketicilere sunmaktadır. Bu kaydı sorgulamak için aracın plakasını 5664’e kısa mesaj olarak göndermek gerekmektedir. Sorgulama sonucunda hasar kaydı çıkarsa belirtilen kazalarda değişmiş ya da işlem görmüş parçaları da sistem üzerinden sorgulamak mümkündür. Ancak her kaza bu sisteme işlenmez. Taraflar hasarı kendi ceplerinden ödeyerek kayıt dışı olarak tamir ettirmiş de olabilir.

Kaporta İncelemeleri

Kaporta aracın kaza geçmişi hakkında çok detaylı bilgiler sunar. Her aracın fabrikası tarafından belirlenen standart bir boya kalınlığı vardır ancak hasarlı araba için bu standart kalınlık tutmayacaktır. Bir boya ölçüm cihazı vasıtasıyla aracın tüm parçalarındaki boya kalınlıkları ölçülerek işlem olup olmadığı anlaşılabilir. Yüksek boya kalınlığı tespit edilen yerler boyalı, çok çok yüksek değerler veren yerler ise macunlanmıştır.

Boya ölçüm makinesinin olmadığı yerlerde mıknatıs yardımı ile macunlu bölümler tespit edilebilir. Ayrıca kaporta parçalarının geometrilerinin kusursuz olması gerekir. Oturum yerlerindeki boşlukların standart ve her yerde aynı olması da kaza olmadığına işarettir. Açılıp kapanan parçalar için de oturdukları noktalarda göçme, boya açılması olup olmadığı incelenir ve bu sayede darbe alıp almadığı anlaşılır. Değişen parça kontrolleri için ise parçaları tutan somunlara anahtar değip değmediği iyice incelenmelidir. Normalden parlak duran ya da darbe almış vidalar değişime işaret eder.

Ekspertiz Firmalarından Destek Almak

Bütün bu süreç takip edilerek aracın kaza geçmişi hakkında ön bilgi edinilebilir ancak kesin sonuçlar için ekspertiz firmalarından destek almak gerekmektedir. Yazımızdaki süreçleri takip ederek kazalı olması muhtemel araçları eleyerek kazasız olması muhtemel araçları ekspertize götürmek tüketicilerin bütçesine katkı sağlayacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. İkinci el araçlarda hasarı anlamak çok önemli. Birçok satıcı aracında ki gerçek hasarı gizlemeye çalışıyor. Ekspertiz bu işin en kolay çözümü. Her aracı almadan önce Ekspertize göstermekte fayda var.