1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Hasarlı Araç Satışı Nasıl Yapılır? Ve Bilmeniz Gerekenler
Trendlerdeki Yazı

Hasarlı Araç Satışı Nasıl Yapılır? Ve Bilmeniz Gerekenler

Hasarlı Araç Satışı Nasıl Yapılır? Ve Bilmeniz Gerekenler

Sıfır araçların ücretleri bütçesine uygun olmayan sürücüler araç alırken ikinci el araçlara veya hasarlı araçlara yönelebilmektedir. İkinci el araç alırken kişilerin genel olarak ilk baktığı durum aracın bir kaza geçirip geçirmediği, hasarı olup olmadığıdır.

İkinci el araç alınırken, araçlar hasarlı olsa bile genelde daha ucuz olduğundan tercih ediliyor. Küçük hasarlar kişiler tarafından önemsenmiyor. Kaporta çizikleri ve değişiklikleri, sonradan yapılmış ek boyalar, farlarda yapılmış değişiklikler küçük hasarlar olarak nitelendirildiğinden bu hallerde bile alınabiliyor.

 Hasarlı Araç Alınırken Neler Göz Önünde Tutulmalıdır?

Birçok bilinçli alıcı araç hasarlıysa ve satın alıyorsa hasarlı araç olduğunun farkındadır. Ancak bilinçsiz alıcılar bazen bunun farkında olmadan alabiliyor, sonradan ortaya çıktığında da sorun yaratabiliyor. Bu konuda bilinçlenmek önemlidir. Aracı almadan önce bir deneme sürüşü yapmak veya satıcıdan alınan bilgiler kesinlikle yeterli değildir. Bir aracın hasarlı olup olmadığını anlamak için mutlaka otomobil tamircisine götürmek gereklidir. Uzmanlardan alınan bilgi her daim daha önemli ve garantidir.

Kaza yapmış ve hasar görmüş bir araç satın almak genelde risk taşır. Yine de bu riskleri göz ardı edip, aracı almaya karar veren alıcının ilk dikkat etmesi gereken şey araçtaki hava yastıklarıdır. Kaza anında patlamış olan hava yastığı varsa o araçtan uzak durulmalıdır.

Hasarlı araç tamir edilse bile eski performansına geri dönmez. Motor hasarları fazlasıyla dikkat gerektiren bir durumdur ve tamiri yapılırken özen gösterilmelidir. Yapılan en küçük bir hata can veya mal kaybına neden olabileceğinden alıcının tamir sürecinde dikkatli ve hassas olması önemlidir.

 Aracın Hasarlı Olup Olmadığı Nasıl Öğrenilir?

Bu bilgilere ek olarak araç hasar kaydı sorgulama uygulaması alıcılar için kurtarıcı niteliğindedir. Aracın herhangi bir hasar kaydının var olup olmadığı durumu ve bir kaza geçirip geçirmediği bu sorgulama yapılarak öğrenilir. Bu uygulama e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap