1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Hasarsızlık İndirimi Nedir? Hangi Durumlarda Devam Eder?

Hasarsızlık İndirimi Nedir? Hangi Durumlarda Devam Eder?

Hasarsızlık İndirimi Nedir? Hangi Durumlarda Devam Eder?

Araç sahiplerinin kasko ve trafik sigortası yenileme poliçesi sırasında aracı firmayla arasında geçen diyalogların başında gelir. Örneğin; kasko veya trafik sigortası yapılan bir aracın kasko süresi dolduğunda yenilemek istediğimizde bir önceki yıl herhangi bir kazaya karışmamış olması, aracın yanması veya çalınması gibi durumların ortaya çıkmaması durumunda sigorta yenilemesinde hasarsızlık indirimi uygulanır.

Hasarsızlık İndirim Oranı Nasıl Belirlenmektedir?

Dört dönem halinde değişen oranlarda belirlenmektedir.

Hasarsız geçirilen 1 yıl sonunda, bir sonraki yıldaki kasko ve trafik sigortası poliçesi yenilemesinde;

İlk 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede %30,

İkinci 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede %40,

Üçüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede %50,

Dördüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede %60 oranında indirimden yararlanılmaktadır.
İndirim oranları her sigorta şirketlerinin farklı fiyat politikası uygulaması nedeniyle değişiklik gösterebilir. Bunun yanında aracın markası, modeli ve yılı gibi faktörlerde etkili olmaktadır.

Hasarsızlık İndirimi Sigorta Şirketi Veya Araç Değişikliğinde Devam Ediyor Mu?

Araç değişikliği veya sigorta şirketi değişmesi sonrasında şirketler, hasarsızlık indirimini kontrol etmeye devam etmektedir.

Karşı Tarafın Kusurlu Olduğu, Kendi Kusurumuzun Olmadığı Bir Trafik Kazası Olması Durumunda Kaskodan Faydalanılması Halinde Hasarsızlık İndirimi Devam Eder Mi?

Gerçekleşen trafik kazasında karşı tarafın yüzde 100 kusurlu olması halinde ve kaskodan hasar talep edilmesi durumunda, kazada kusursuz olduğunuzu resmi olarak belgelendirdiğiniz de sigorta şirketi hasar tutarını karşı tarafın sigortasından tanzim eder ve kendi hasarsızlık indiriminiz bozulmaz.

Hasarsızlık İndirim Hakkı Hangi Durumlarda Kaybolur?

Kaza sonucu araçta oluşan hasarı kendi poliçenizden karşılarsanız, sonraki poliçe döneminde hasarsızlık indirim hakkınız kaybolmaktadır. İçinde bulunulan yıldaki tazminat hakkından yararlanılmaması ve araçta oluşan zararı kendiniz karşılamanız durumunda da bir sonraki yıl hasarsızlık indiriminiz devam etmektedir.

Hasarsızlık İndirimi Hangi Hallerde Bozulmaz?

Küçük çaplı kazalarda, teyp çalınmalarında, cam kırılmasında, karışılan kazada karşı tarafın yüzde 100 kusurlu olması durumunda hasarsızlık indirim hakkı bozulmaz. Mini paket kapsamına giren kazalarda sigorta şirketleri anlaşmalı olduğu servislerde belirlenen tutarlar çerçevesinde ücretsiz onarım yapmaktadır.
Unutulmamalıdır ki kasko ve sigorta poliçeleri düzenlenme tarihinden itibaren bir yıl geçerlidir. Araç ile yaşanılan herhangi bir trafik kazasında hasarın sigorta veya kasko poliçenizden karşılanması durumunda hasar kaydı işlenir ve bir sonraki yıl poliçe yenilemesinde daha yüksek bir fiyatla karşılaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap