1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Hava Yastığı Ne İşe Yarar? Ve Çeşitleri Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Hava Yastığı Ne İşe Yarar? Ve Çeşitleri Nelerdir?

Hava Yastığı Ne İşe Yarar? Ve Çeşitleri Nelerdir?

Araç modellerinin günümüzde birçok farklı özellik ve donanım ile piyasaya sürüldüğü bilinen bir gerçek iken bu araçların güvenliği ve sağladığı kolaylıklar sürücüler tarafından satın alma işlemi öncesi ilgiyle ve detaylı bir biçimde takip edilen unsurlardır. Sürücülerin sürüş güvenliği ve yol tutuşu sırasında oluşabilecek aksaklıklara karşı üretilen ve yıllardır araç içi güvenlik konusunda fazlaca avantaj yaratan, can sağlığını ön planda tutan hava yastıkları araçların kilit noktası haline gelmiştir. Yaralanma ihtimallerini ciddi biçimde azaltan ve sürücülerin güvenilir bir biçimde yolculuk yapabilmesini sağlayan bu özellik, özellikle ön kısımda ve ön kısma yakın çarpmalar sırasında kilit bir rol oynamakta ve sürücüler ile diğer bireylerin sağlığını koruma konusunda önem arz etmektedir.

Hava Yastığı Ne İşe Yarar

Özellikle araçların ön bölümlerindeki ölümlü trafik kazaları konusunda zararı ve can kaybını minimuma indirmek isteyen üreticiler bu konuda çalışmalar yaptı. Araçların çarpışma esnasında emniyet kemeri kadar kritik bir rol oynayan bu özellik, tepkiye ve darbeye bağlı bir biçimde açılarak sürücülerin zarar görme ihtimalini minimuma indirebilmektedir. Bu nedenle son derece kullanışlı olan ve kazanın ardından ölüm riskinin yüksek olduğu durumlarda devreye girerek bu riski fazlasıyla azaltmayı başaran hava yastığı çeşitleri itibariyle de ikiye ayrılmaktadır.

hava yastığı

Hava Yastığı Çeşitleri Nelerdir?

Kısaca SRP ve SRS olarak ikiye ayrılan hava yastıkları sürücülerin güvenliği için üretilmektedir.

SRP hava yastığı sınırlama ve koruma sistemi olarak bilinirken iki nesil farklı biçimde üretilmiştir. Bu iki nesil arasındaki tek farklılık sistem içerisindeki ufak değişikliklerdir.

SRS hava yastığı ise ilave sınırlama sistemi şeklinde adlandırılır ve teknolojik olarak daha gelişmiştir.

İki hava yastığı arasında da yapısal anlamda fark olmamasına rağmen dönemlere nazaran alınan isimler farklılık göstermiştir.

Yorum Yap

Yorum Yap