1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. HGS Ve OGS Arasındaki Fark Nedir?
Trendlerdeki Yazı

HGS Ve OGS Arasındaki Fark Nedir?

HGS Ve OGS Arasındaki Fark Nedir?

Devletin, vatandaşları için vermiş olduğu hizmetlerin en başında ulaşım gelmektedir. Büyük şehirlerde trafiğin çok yavaş ilerlemesi insanlar için büyük bir zaman kaybı oluşturmaktadır. Bu zaman kaybını önlemek ve vatandaşların daha rahat yolculuk yapabilmeleri adına köprü ve şehirler arası otoyollardan durmadan seri bir şekilde geçmeleri için HGS (HIZLI GEÇİŞ SİSTEMİ) ve OGS (OTOYOL GEÇİŞ SİSTEMİ) sayesinde ücretli kolay geçiş imkanı sağlanmaktadır. İki geçiş sisteminin amacı hızlı ulaşımı sağlamak olduğuna göre aralarında ne gibi farklılık vardır? HGS kullanmak mı? Yoksa OGS kullanmak mı daha avantajlıdır. Bütün bu soruların cevaplarını sizleri için araştırdık.

HIZLI GEÇİŞ SİSTEMİ (HGS) VE OTOMATİK GEÇİŞ SİSTEMİ (OGS)

Hgs Gişesi

İstanbul’da bulunan boğaz köprülerinden şehrin yoğun trafiğine yakalanmadan kolay ulaşım sağlamak isteyenlerin ya da şehirler arası ulaşım için kullanılan otoyollardan araçların ön camlarına yapıştırılan manyetik okuyucular sayesinde ödemenin gerçekleştirilerek ulaşımın sağlanma şekline OGS denilmektedir. Köprülerden ve otoyollardan geçen araçlar gişede ödeme yaparak geçiş yapmazlar.

Bunun yerine zamandan tasarruf sağlayan, araçların tüm bilgilerinin otomatik olarak algılanmasını sağlamak amacıyla RFID teknolojisi kullanılmaktadır. RFID teknolojisi ile araçların ön camlarına yapıştırılan barkod sayesinde gişede bulunan bilgisayar sisteminin ödemeyi otomatik olarak yapması sağlanır. OGS den faydalanmak için devlet tarafından belirlenmiş bankalara başvuruda bulunmak ve OGS cihazını belirli bir ücret ödeyerek almak gerekmektedir.

OGS sistem olarak HGS den daha önce faaliyete geçmiştir. HGS ülkemizde 2012 yılında, nakit para kullanılarak geçiş yapmayı sağlayan KGS yerine getirilmiş bir sistemdir. KGS yöntemi, gişelerde oluşan araç yoğunluğunun önlenmesi amacıyla yerine getirilen hızlı geçiş sistemi bu sayede trafikte oluşan araç fazlalığının önüne geçmiştir.

OGS-HGS Gişeleri

HGS YA DA OGS KULLANIMINDA HANGİSİ DAHA AVANTAJLIDIR?

Her iki sistemde araçların hızlı ve daha kolay ulaşım yapmasını amaçlamaktadır. HGS cihazları OGS ye göre bir nebze daha uygun ücretlerle alınmaktadır. HGS cihazı maksimum 8 yıl kullanılmasına rağmen OGS cihazı en fazla 4yıl kullanım süresi vardır. Kullanım süresi dolan cihazın tekrar yenilenmesi gereklidir. HGS para yükleme işlemleri PTT, bankalar ve PTT ye ait otoyol kenarlarında bulunan bankamatiklerden yapılmaktadır.

Her iki sistemde yasa dışı işlere karışan araç ve suçluların daha kolay yakalanması hedeflenmektedir. HGS ve OGS de ücretlendirme araç büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Köprülerden ve otoyollardan ücret ödemeden geçmek isteyen kişiler kendilerine göre bazı yöntemlere başvurmakta ancak teknoloji sayesinde bu araçlar çok kolay tespit edilmekte ve geçiş ücretine ödeyecekleri ücretin çok daha fazlasını ceza olarak ödemektedirler.

Yorum Yap

Yorum Yap