1. Ana Sayfa
  2. Hybrid Otomobiller
  3. Hibrit Araba Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Hibrit Araba Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Hibrit Araba Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Hibrit Otomobilin Özellikleri

Hibrid araçların satışları ve hibrit modellerin sayısı, ABD’deki gelişmelerinden bu yana istikrarlı bir şekilde artmıştır. Bu büyüme trendi 2003’te başlayarak keskin bir şekilde artarak devam etmektedir. 2014’teki kırk beş hibrit model, ABD’nin toplam binek aracının yaklaşık % 2.75’ini yakalamıştır. Bu pazar 2013 yılında % 3.19’e düştü. Karşılaştırma amacıyla hibrit pazar payı, Kaliforniya’da satılan araçların yaklaşık % 6’sı ve Japonya’da yaklaşık % 20’dir.

Şu anki gelişme durumlarında, tam fonksiyonlu hibritler, yaklaşık 2.500 ila 3.500 dolarlık bir imalat maliyeti artışında yakıt tüketimini yüzde 25 ila 30 oranında azaltmaktadır. Beltalternator veya 48-volt (48v) sistemler gibi hafif melez sistemler, verimli olmadıkça, maliyet-fayda oranı daha iyi olabilir, çünkü bunlar tam fonksiyonlu hibritlerin maliyetinin yarısından daha azdır.

Hibrid elektrikli bir aracın (HEV) iki tür enerji depolama birimi, elektrik ve yakıtı vardır. Hibrit araba modellerinde elektrik, enerjiyi depolamak için bir pilin (bazen ultra kapların yardımıyla) kullanıldığını ve çekiş motoru olarak bir motorun kullanılacağını ifade eder.

Yakıt, bir tankın gerekli olduğu ve mekanik bir güç üretmek için bir İçten Yanmalı Motorun kullanıldığını veya yakıtın elektrik enerjisine dönüştürülmesi için bir yakıt hücresinin kullanılacağı anlamına gelir.

Servo direksiyon ve klima gibi aksesuarlar, yanmalı motora takılmak yerine elektrik motorları ile çalışır. Bu, yanma motorunun ne kadar hızlı çalıştığına bakılmaksızın, aksesuarların sabit bir hızda çalışabilmesi veya kapatılabilmesi nedeniyle verimlilik kazanımlarına izin verir. Özellikle uzun mesafeli araçlarda, elektrikli direksiyon çok fazla enerji tasarrufu sağlar.

Gelişimi Nasıl Olmuştur?

Hibrid sistemin karmaşıklığına bağlı olarak, melezler normal olarak frenlere (rejeneratif frenleme olarak bilinir) kaybolan enerjiyi yakalayabilir ve yeniden kullanabilir; Daha küçük, daha verimli bir motor kullanırken performansı koruyun; boşta ve çok düşük yük koşullarında motoru durdurun, yakıtı koruyun ve egzoz emisyonlarını sıfıra düşürün; motorun daha verimli olduğu daha düşük hızlarda çalıştırılmasını sağlayın; alternatörün daha verimli motor / jeneratör sistemleri ile elektrik gücü üretme aracı olarak değiştirilmesi; Daha az verimli mekanik su ve yağ pompalarını sadece gerektiğinde çalışan elektrikli pompalarla değiştirin ve otomatik güvenlik özellikleri, ısıtmalı koltuklar, dinamik şasi kontrolü ve modern otomobillerin diğer güç açlığı bileşenleri tarafından gereken büyük miktardaki elektrik gücünü sağlar.

Yakıt tüketimini azaltın

Hibrid sistemler, yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını % 35’e varan oranda azaltabilir, yakıt ekonomisinde % 50’den fazla bir artışa denk düşer. 7 Hassas azaltma, hibrid sistemin karmaşıklığına göre değişir. Redüksiyon, doğrudan karşılaştırılamaz hibrid olmayan bir araç bulunmuyorsa, ölçmek de zor olabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Yakıtı harika!

  2. 1 sene önce

    Benzin fiyatlarının her gün artması ve çevreye verdiği zararlara bakılırsa geç kalınmış teknoloji. ayrıca petrol yenilenebilen enerji kaynağı değilken bu kadar bağımlı olunması bence çok yanlış.