1. Ana Sayfa
  2. Hybrid Otomobiller
  3. Hibrit Motor Teknolojisi Nedir? Nasıl Çalışır? Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Hibrit Motor Teknolojisi Nedir? Nasıl Çalışır? Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Hibrit Motor Teknolojisi Nedir? Nasıl Çalışır? Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Hibrit Motor Teknolojisi Nedir? Nasıl Çalışır? Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Hibrit dilimize İngilizce’deki “hybrit” kelimesinden gelir ve anlamıysa karma, melez ve karışıktır. Hibrit motorlu arabalarda en az iki motorun varlığı söz konusudur. Bu iki motor aynı veya farklı yakıt türüyle çalışabilir. Genelde herkesin hibriti benzin ve elektrik motorlu araçlardan ibaret zannederken dizel ve elektrik motoruyla da hibrit motorlu araç yapmak mümkündür.

Hibrit motorlu arabalar ilk evrede sadece elektrikle çalışan arabalara bir geçiş gibi görünse de işin rengi farklıdır. Çünkü hibrit arabalarda kullanılan elektrik motoru ya içten yanmalı motoru güçlendirmekte ya da içten yanmalı motorun yakıt tüketimini düşürmektedir.

Hibrit Motor Nasıl Çalışır?

Hibrit motorlu araçlarda elektrik ve içten yanmalı motor birlikte ve birbirlerinin adeta dezavantajlarını kapatarak çalışırlar.

Elektrik motorlarında vites kutusu bulunmaz ve maksimum torku 0 km/s hızda bile verebilir. Bunun sebebi elektrikli motorların manyetik bir güçle çalışıyor olması. İçten yanmalı motorlarda ise durum biraz farklıdır.

Motor yakıt hava karışımının yanma enerjisini kullandığı ve motor devirlendikçe yakıt tüketimi arttığından bir vites kutusu ile yakıt tüketimi azaltılırken süratlenme yani tork arttırılmıştır. Bu yüzden hibrit otomobillerde genellikle içten yanmalı motorun çok yakıt yaktığı kalkış anlarında elektrik motoru, sabit sayılabilecek otoyol hızlarında ise içten yanmalı motor kullanılır.

Hibrit Motorların Avantajları

Hibrit motorlu otomobiller genellikle daha az emisyon ve daha az yakıt tüketimi değerleri sağlar. Bununla birlikte güce ihtiyaç duyulduğunda da kullanılabilir. Bunun için ilk avantaj olarak emisyona göre vergi alan ülkelerde daha az vergi demektir. Bizim ülkemizde de hibrit motora (içten yanmalı motor en çok 1800 cc. olmalıdır) vergi indirimi sayesinde otomobil satış ve yıllık vergiler diğer otomobillere göre avantajlı hale geliyor.

İkinci avantaj yakıt tüketiminde karşımıza çıkıyor. Sıradan bir benzinli otomobilde şehir içi yakıt tüketimi 10l/100km iken bir hibritte bu rakam 5l/100km’ye kadar düşmektedir.

Hibrit Motorun Dezavantajları

Hibrit motorlu araçlarda temel iki dezavantaj vardır. İlki bataryanın konumudur. Firmalar genelde bataryayı bagaja veya koltukların altına koymaktadır. İkincisi ise bataryanın nasıl şarj olacağıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap