1. Ana Sayfa
 2. Teknik Bilgi
 3. Hidrolik Direksiyon Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Hidrolik Direksiyon Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Hidrolik Direksiyon Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Arabalarımız, günlük hayatımızdaki ulaşım ihtiyacımızı karşılayan en önemli araçtır. Birçoğumuz, trafikten hep şikayetçi olsak bile arabamızdan da uzak duramayız. Gerek sadece gezmek gerek ise acil durumlardaki ihtiyaç için çok değerlidir arabalarımız.

 Arabanın Sahipleri İçin Neler Önemlidir?

Araç alımı yaparken, herkesin dikkat ettiği iç ve dış özellikler farklı olabilir ancak yine herkesin olmaz ise olmaz dediği birkaç konu vardır ki hep aynıdır; biri aracın ne kadar güvenli olduğu, diğeri ise rahatlığıdır.

Sürücünün Konforunu Neler Sağlar?

Uzun veya kısa yol fark etmeksizin, sürücüleri en çok yorabilecek şeylerden biri mutlaka ki direksiyon hakimiyetidir. Saatler boyunca en çok kullandıkları direksiyon ne kadar rahat ise, yolculuk boyunca ve sonunda, kişinin memnuniyeti o kadar üst seviyede olacaktır. Bu konuda da araç sahiplerine en büyük avantajı, hidrolik direksiyonlar sağlar.

 Hidrolik Direksiyon Özellikleri Nelerdir?

Hidrolik direksiyonun en önemli özelliği, yumuşak bir direksiyon olmasıdır. Bu sayede konforlu bir sürüş sağlar. Araçlar, özellikle düşük hızda ilerlerken veya park edilmeye çalışılırken direksiyon ağırlaşır ve zor döner. Bu durumda sürücüler büyük güç sarf etmek zorunda kalabilir. Böyle anlarda hidrolik direksiyon, sürücü yerine büyük güç üretimi yaparak dönüşü yumuşatır ve kullanımı kolaylaştırır. Tam tersi durumlarda yani yüksek hızlarda ise, direksiyon manevrasının azalması gerekir, bunun için hidrolik sistem uyguladığı gücü azaltır ve olması gerektiği gibi direksiyon sertleşir. Bu da özellikle uzun yolda, yüksek hızda ilerlerken güvenliği sağlar.

Aynı zamanda başka bir yönden de güvenliği sağlayabilmek adına, sürücünün, yoldaki darbe kaynaklı ya da lastikleri etkileyen diğer yol tepkilerini fark etmesi için, gerekli hassasiyetin oluşmasını sağlar. Hassasiyet ayarını fark ettirmeden ancak kullanana kolaylık sağlayacak yönde uygulayarak, sürücülerin en çok tercih ettiği direksiyon sistemi olmuştur.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (13)

 1. 2 ay önce

  Yararlı ve bilgilendirici bir paylaşım olmuş, elinize sağlık..

 2. 2 ay önce

  Günümüzde çoğu araçta bulunan bulunmaz bir nimettir. Eski karadüzen araç kullananlar daha iyi bilirler. Hidrolik direksiyon yanı sıra artık elektrik motorlu direksiyonlar üretilmektedir. Daha rahat kontrol için daha verimli.

 3. 2 ay önce

  Gerçekten yararli konu elinize sağlık.

 4. 2 ay önce

  Gerçekten yararlı bir konu olmuş elinize sağlık, devamını bekliyoruz.

 5. Çok fazla virajın bulunduğu bölgelerde hidrolik direksiyon farkını ciddi derecede hissettiriyor. Özellikle dönüşü tamamladıktan sonra hidrolik direksiyonun kendi kendini konumlandırıyor olması çok keyif verici.

 6. Faydalı bilgi tşk ederim.

 7. Hidrolik Direksiyon hakkında baya eksiğim varmış öğrenmiş oldum teşekkürler.

 8. 2 ay önce

  Bence hidrolik direksiyon çok harika bir buluş. Eski düzen arabalarda gerçekten durum vahimdi. Yeni modern tarz arabalarda, arabayı sürmek bile çok zevkli. Ayrıca detaylandırarak anlatmanız çok daha harika olmuş. Teşekkür ederim.

 9. Hidrolik direksiyon sistemini gayet güzel anlatmışsınız. Teşekkürler.

 10. 2 ay önce

  Bence gayet başarılı bir makale olmuş.

 11. 2 ay önce

  Günümüzde hala çoğu araçta bulunmayan bir özelliktir. Hidrolik direksiyon hakkında oldukça bilgilendirici bir paylaşım olmuş teşekkürler.

 12. Direksiyon araştırma ödevim için bana yardımcı oldu teşekkürler.
  En iyi anlatımı sizin sitede buldum.

 13. 2 ay önce

  Hidrolik direksiyon iyidir fakat alışması biraz zaman alabiliyor. Ufacık hareketi kocaman algılıyor gibime geliyor.