1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Hız Sabitleyici (Cruise Control) Nedir?
Trendlerdeki Yazı

Hız Sabitleyici (Cruise Control) Nedir?

Hız Sabitleyici (Cruise Control) Nedir?

Araç kullananların, uzun yolculukların ne kadar yorucu olduğu konusunda hemen hemen bir tecrübesi vardır. Sürücülerin, uzun saatler boyunca sürekli gaza basmak, frenlemek, sollamak, direksiyon kontrolü gibi tüm dikkatini yola vermeleri durumunda hem fiziken hem psikolojik olarak fazlasıyla yorulmasına sebep olmaktadır. İşte bu sebeple, sürücüleri ve yolcuları rahatlatmak için araçlarda cruise control denilen hız sabitleyici sistem geliştirilmiştir. Peki, hız sabitleyici (cruise control) nedir?

Hız sabitleyici; araçların uzun yollardaki performanslarını ayarlamak, sürücülerin sürekli olarak direksiyon, gaz ve fren kontrolünden dolayı yorulmalarını en aza indirgemek ve araçların yakıt tüketimlerinden tasarruf sağlamak için keşfedilen bir araç ek özelliğidir. 1990’lı yıllarda ilk olarak lüks araçlarda extra özellik olarak kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde ise otomatik veya düz vites her araca uygulanabilmektedir. Otomobilin gaza basmaya gerek kalmadan istenen hızda gitmesini sağlayan bir sistemdir. Genellikle direksiyon üzerinde bulunan bir tuş veya direksiyon arkasındaki bir kol üzerindeki düğmeler sayesinde bu sistem aktive edilir.

İşlevi

Hız sabitleyicisinde debriyaj, gaz, fren ve direksiyon olarak 4 farklı algılayıcı vardır. Bu algılayıcılar sürücünün isteğine bağlı olarak sistemi devreye sokmak ve devreden çıkarmak için gereklidir. Genellikle direksiyon üzerinde on / off , set + / – ve reset tuşları bulunur. On tuşu ile hız sabitleyici aktif edilir ve off tuşu ile devreden çıkarılabilir. Aracın hızını arttırmak için set artı (+) tuşu, hızı azaltmak için eksi (-) tuşu kullanılır. Reset tuşunu ise aracın hızını azalttıktan veya arttırdıktan sonra tekrar en baştaki hıza getirmek için kullanabilirsiniz. Araç modellerine göre bu tuşların isimleri farklılık gösterebilir.

Hız sabitleyici (cruise control)

Özellikleri

Hemen hemen tüm araçlarda, 40 km/s hıza ulaştıktan sonra sistem devreye girer. Direksiyon üzerindeki set +/- tuşu veya kol üzerindeki tuşlar sayesinde hızı 5’er km/s arttırılabilir veya azaltılabilir. Bu sayede şoförün sürekli gaz pedalına basması gerekmemektedir. Aynı zamanda sabit devirde kalındığı için yakıt tasarrufu sağlamaktadır.

Hız sabitleyici (cruise control) sistemi kullanmanın en büyük avantajı, sürücülere daha az stres ve yorgunluk sağlamaktadır. Ayrıca otobanlarda ve ana yollarda kullanıldığında ortalama %25 yakıt tasarrufu da sağlar.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 9 ay önce

    Bir araçta en sevdiğim özellik hız sabitleyici dir. Rahat ve konforlu bir yolculuk için maalesef çook seviyorum.