İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Elektrikli Otomobiller
  3. Hybrid Mi Elektrikli Araç Mı? Avantajları Ve DezAvantajları Neler?

Hybrid Mi Elektrikli Araç Mı? Avantajları Ve DezAvantajları Neler?

Hybrid Mi Elektrikli Araç Mı? Avantajları Ve DezAvantajları Neler?

Bu sorunun cevabını verebilmek için öncelikle bu iki aracın avantaj ve dezavantajına bakmak gerekmektedir.

Elektrikli Araba Avantajları ve Dezavantajları

Bu araçların en önemli özelliği yakıtının ucuz olmasıdır. Neticede elektrik üretimi petrol elde etmekten daha kolaydır. Ayrıca ülkemizde petrol genellikle ithal edilen bir ürün olduğu için elektrikli araç oldukça avantaj sağlamaktadır. Elektrikli araba diğer araçlara nazaran 5 kattan fazla ucuzluk sağlamaktadır.

Ayrıca çevre dostu olan bu araçlar oldukça sessiz çalışmaktadır. Teşvikler sayesinde vergi oranı da normal araçlara oranla kat be kat düşük olan araçlar bu özellikleri sayesinde tercih edilebilmektedir. Ancak bu araçların bazı dezavantajları vardır. Özellikle yakıtın elde edilmesi konusunda sıkıntı yaşanmaktadır. Çünkü henüz yaygın olarak kullanılmayan bu arabalar için yakıt istasyonları fazla değildir.

   Bunun yanı sıra aracın yakıt deposu uzun süre yetecek kadar şarj olamamaktadır. Bu bakımdan deponun tamamen dolması bir sonraki alana yetecek kadar uzun süreli enerji vermeyebilir. Bu nedenle bataryalar oldukça yüksek enerji depolayacak şekilde üretilmeye çalışılmaktadır. Bu durum da aracın bataryasının pahalı olmasına neden olmaktadır.

Araç bataryaları aylık olarak kiralandığı için ayrıca batarya ücreti karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca akaryakıttan farklı olarak bu araçların bataryaları uzun sürede dolmaktadır. Bu nedenle bir saat kadar istasyonda beklemek gerekecektir. Bu durum da acil durumlarda oldukça sıkıntı çıkarabilmektedir. Ayrıca bu araçların tork gücü düşük olmaktadır. Yani 1.0 motor bir benzinli araç ile 1.0 motor gücüne sahip olan bir elektrikli aracın gücü aynı değildir.

Hybrid Arabaların Avantaj ve Dezavantajları

Bu araçlar benzin masrafını azaltmak için tasarlanan modellerdir. Hem benzin hem de elektrik bir arada kullanılan bu araçlar elektrikli araçlara nazaran daha az çevre dostudur. Hybrid araba acil durumlarda benzinli olarak kullanılabilen araçlardır. Bu nedenle bazı durumlarda elektrikli araçlardan daha fazla avantaj sağlar. Bu araçlar fosil yakıtlara olan bağımlılıklara en aza indirmektedir. Bu nedenle yeni nesi teknolojiler arasında tercih edilebilecek olan modelleri ile karşımıza çıkmaktadır.

Elektrikli araçlardan farklı olarak frene basma anında elektrik üreterek bataryayı doldurabilen bu araç yakıt istasyonuna ihtiyaç duymadan da kullanılabilmektedir. Bu aracın çift teknolojiye sahip olması bakımının oldukça zor ve pahalı olmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra bu araçlar değerini korumakta ve gerçek değerinde ikinci el olarak satılmaktadır. Bu araçların dezavantajlarından birisi ise yüksek elektrikli voltaj üretmesidir. Bu bakımdan tehlike arz edebilecek akülere sahip olabilmektedir.

Hangisi Tercih Edilmelidir?

Bu iki araç arasındaki farklılıklar dikkate alındığında hybrid araba daha avantajlı gibi görülmektedir. Bu bakımdan elektrikli araba mı? hybrid araba mı? sorusunun cevabı hybrid olabilir. Çünkü bu araçlar aynı zamanda daha güçlü motora da sahip olabilmektedir. Ancak bütçe bakımından hem satın alımda hem de yakıt tüketmede elektrikli araçların daha avantajlı olduğu dikkat çekmektedir. Bu nedenle bütçesi uygun olmayanlar için elektrikli araçlar tercih sebebi olabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap