1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araba alırken zarar etmemek için, bilinçli bir alıcı olup nelere dikkat edileceğini bilmek, ikinci el araba alımında size büyük faydalar sağlayacaktır.

Arabanın sicilini çıkarttırın

İkinci el araba alırken, arabanın motorunu, şanzımanını, kaportasını ve döşemelerini kontrol edin. İmkanınız varsa satın almaya giderken yanınıza uzman olan araba tamircisini alın. Alacağınız arabanın çalıntı olmamasından emin olmak için motor ile şasi numaralarını ruhsattaki numaralarla karşılaştırın. Arabanın kaza durumu olup olmadığını bir kaporta ustasına kontrol ettirebilirsiniz.

Arabanın daha önce hangi amaçla kullanıldığını öğrenin

İkinci el araba pazarında Rent A Car şirketleri tarafından kiraya verilen veya taksi olarak kullanılıp daha sonra satılan birçok araç bulunmakta. Ve bu arabaları alanlar mağdur olmakta. Bu sebeplerden dolayı alacağınız arabanın hangi amaçla kullanıldığını öğrenmeli, aracın sicilini araştırmalısınız. Bu işlemi trafik şubelerinde yapabilirsiniz.

Arabayı kesinlikle test edin

Araba alırken arabayı görmeye kesinlikle gündüz gitmelisiniz. Mümkünse araç gece nerede park halinde durduysa, sabah da orada görmeye gidin. Bu şekilde motor ilk çalıştığında oluşabilecek muhtelif arızaları görebilirsiniz. Arabanın lastiklerinin aynı marka ve tipte, aşınmış, yıpranmış veya eskimiş olup olmadığını kontrol edin. Lastiklerdeki çatlaklıkları ve lastik havalarını da unutmayın. Aracı almadan önce eğer imkanınız varsa test sürüşü yapın. Çeşitli yol koşullarında farklı hızlarda kullanın ve aracın içinden gelen alışılmadık sesleri dinleyin.

İkinci el araba alınırken yapmış olduğu kilometre çok önemlidir. Aracın kullanma kılavuzuna bakarak veya bir uzmana göstererek kilometresi ile oynanıp oynanmadığından emin olun. Aracın ne kadar yıpranmış olduğu, yaptığı kilometre ile doğru orantılıdır. Eğer gaz pedalı fazla aşınmışsa araç uzun yolda, fren pedalı fazla aşınmışsa şehir içinde ağırlıklı kullanılmıştır. Aracı test ederken arka aynayı kullanarak egzoz borusundan çıkan dumanı kontrol edin; eğer duman geliyorsa ve rengi gri veya renksiz ise bir sorun olmadığını gösterir; ama mavi ya da siyah renkte ise bu durum motorun yağ yaktığını gösterir ve motorun ömrü azalmıştır.

Ayrıca test ederken direksiyon ve arabanın alt aksamını da kontrol etmeniz gerekir. Mesela arabayı 180 derece döndürebileceğiniz bir dönüşe gelip arabayı döndürün ve akslardan gelen sesi dinleyin, eğer gürültü geliyorsa aks uçları eskimiş anlamına gelir. Düz yolda seyir halindeyken direksiyonun sağa veya sola çekip çekmediğine de bakmalısınız. Bu tür rot balans ayarı bozuk otomobilleri ayarlarını yaptırmadan almayın, çünkü büyük bir ihtimal bu arızaların sebebi bozuk olan bir parçadır. Arabanın ısıtıcı ve klima sistemini de son ayarda çalıştırarak kontrol edin, açılıp kapanırken hava kompresöründen ses geliyorsa klimayı değiştirtin. Aynı zamanda aracın farları, lambaları, sinyalleri ve camları otomatik ise hepsini kontrol edin.

Yaşına, yedek parça durumuna ve genel kaporta durumuna dikkat edin

Eğer almaya karar verdiğiniz araba 3 yaşın üzerinde ve ithalse; arabanın veya yedek parçalarının üretiminin devam edip etmediğine bakın. Çünkü üretimden kalkmış ithal otomobiller yedek parça sıkıntısı yaratır. Son olarak arabanın genel boya ve kaporta kontrolünü yapıp çiziklerini gözden geçirin. Camlarında çatlak olup olmadığını, daha önce değiştirilip değiştirilmediğine de bakın.  Yeni gelişen teknoloji ile kaza veya başka yolla kırılan, hasar gören araç camları fark edilmesi zor bir şekilde onarılır. İkinci el araba alırken iyi araştırın, acele etmeyin ve konu hakkında uzman denilebilecek insanlara danışın.

Yorum Yap

Yorum Yap