1. Ana Sayfa
  2. Otomobil İnceleme
  3. İlk Ford Mustang Modeli Ve Günümüz Modelleri
Trendlerdeki Yazı

İlk Ford Mustang Modeli Ve Günümüz Modelleri

İlk Ford Mustang Modeli Ve Günümüz Modelleri
1

Mustang model araçlar Ford firmasının ilk olarak 1965 yılında üretimine başladığı ve firmanın da tahmin edemeyeceği bir şekilde hayran kitlesinin yoğun olduğu araçlarından bir tanesidir. Spor araba modelleri içerisinde bir çok kişi tarafından tercih edilen Mustang modeli yıllar geçtikçe daha fazla hayran kitlesine ulaşarak 1965 yılından günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Mustang modelinin bir alt modeli olarak üretilmiş olan Shelby, dünyada adı duyulan ve tercih edilen otomobiller arasında yer alır. Araba severlerin spor arabalar konusunda düşkünlüğünün diğer araçlara göre Mustang Shelby 500 GT modelinde daha fazla olduğu bilinmektedir.

İlk Nesil (1964-1973)

Ford firmasının ilk kez üretimini yaptığı bu modeller arasında; Mustang Convertible, Mustang Shelby GT350, Mustang Shelby GT-350H, Mustang Mach I, Mustang Mach I Twister seçenekleri yer almaktadır. 1964 yılının sonlarına doğru çıkmış olan Mustang Convertible model aracın ilgi görmesinden sonra 1973 yılına kadar çıkarılan modeller aracın geliştirilerek piyasaya sürülmüş hali olarak görülmektedir. Motor açısından araçlarda ciddi ilerlemeler kaydedilmiştir. İlk nesil araçların üretiminden sonra 50 yılı aşkın sektör hayatının ikinci nesline geçiş yapan Ford şirketi yeni araçları ile göz doldurmaya devam etmiştir.

İkinci Nesil (1974-1978)

Ford’un Mustang modelleri içerisinde ikinci nesil olarak gösterdiği araçlar arasında; 1974 yılında yine kendi adı ile üretilen Ford Mustang ve 1977 yılında üretimi yapılarak dünyaya dağıtımı yapılan Mustang Fastback modelleri bulunur. Mustang Fastback modelinde Cabrio seçeneğinin yanında özel performans paketlerini de sunan Ford üretici firması piyasaya bu şekilde çıkış yaparak o dönemde bir çok rakibini geride bırakmayı başarmıştır. İkinci nesil araçlarının üretimini tamamladıktan sonra 1979 yılı ile birlikte üçüncü nesil araçlarının üretimine geçen firma yeni deneyimler ve yeni tasarımlar ile birlikte araba severlerin dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Üçüncü Nesil (1979-1993)

Üçüncü nesil Ford Mustang araçları içerisinde; 1982 yılında üretilmiş olan ve üçüncü neslin ilk aracı olan Mustang, 1983 yılında üretilen 5.0 litrelik motoru ve 175 beygir gücüne sahip olan Mustang GT ve yine 1983 yılında üretilen Mustang Convertible modeli bulunmaktadır. Ford firmasının bu nesil araçlarında genellikle üstü açık modelleri tercih ettiği görülmektedir. Üçüncü nesil üretiminin bitmesinin üzerine 1990lı yılların ortalarında dördü nesil araç üretimine başlayan Ford şirketi Mustang modellerinde gelişen teknolojiyi de kullanmıştır.

Dördüncü Nesil (1994-2004)

Ford firmasının dördüncü nesil araçları içerisinde; 1994 yılında üretilen ve önceki nesillere göre farklı tasarımı ile dikkat çeken Mustang, 1998 yılında üretilen ve 4.6 litrelik V8 motoru ile Mustang Cobra, 2000 yılında üretilen Mustang, 2002 yılında üretilen ve Chevrolet Camaro gibi önemli rakipleri arasında tek ayakta kalan Mustang GT Convertible modelleri bulunmaktadır. Mustang modelleri bu nesilde de genellikle üstü açık modellerden oluşur. Dördüncü neslin ardından 2000li yılların başı ile birlikte hem bu nesil hem de beşinci nesil içerisinde araçlarda ciddi bir donanım güçlenmesinin olduğu görülmektedir.

Beşinci Nesil (2005-2014)

Beşinci nesil araçlara bakıldığı zaman; 2006 yılında üretilen ve firmanın 40.yılına özel olarak raçların ön kısmına altın çizgiler çektiği Ford Shelby GT-H, 2009 yılında üretilen ve meme kanserine dikkat çekmek için ön kısımda pembe renklerin olduğu Mustang ‘Pink In Warrios’ modellerinin yer aldığı görülmektedir. Son nesil olarak 2015 ve sonrasında ürettiği araçları ile birlikte spor araba severlerin dikkatini üzerine çekmeyi başarmış olan Ford firması yeni model araçlarında da aynı performansı sergilemeyi başarmıştır. Beşinci nesil sonunda son teknoloji üretimli araçlarını piyasaya süren firma hala en çok tercih edilen modeller arasında Mustang üzerinden satış yapar.

Altıncı Nesil (2015-günümüz)

1965 yılından bu yana spor araba modelleri konusunda kendini sürekli geliştirerek bugüne gelmeyi başarmış olan Ford firmasının Mustang modeli üzerindeki değişikliklere bakıldığı zaman altıncı nesil olan ve 2015 yılı ile başlayan modellerin tamamında dokunmatik ekran özelliğinin olduğu görülür. Bunun yanı sıra aracın içerisinde kullanılan malzemelerin tamamının son teknoloji ürünlerinden üretiliyor oluşu yeni nesil Ford Mustang modellerinin eskiye nazaran günümüzde daha çok tercih edildiği görülmektedir. Spor araba severler adına Mustang modelleri 1965 yılından bu zamana kadar dikkatleri üzerinde toplamayı başarmıştır.

Yorum Yap

Yorum Yap