1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Karlı Havalarda Araç Nasıl Kullanılır? Sürücünün Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?
reaksiyion-alkis

Karlı Havalarda Araç Nasıl Kullanılır? Sürücünün Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Karlı Havalarda Araç Nasıl Kullanılır? Sürücünün Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Kış mevsimi beraberinde soğuk, yağmur, kar ve buzlanmayı beraberinde getirir. Bu zor iklim şartlarının üstesinden gelmek ve karlı havalarda araç kullanımı için bazı püf noktalara beraber dokunalım.

Yol Durumu: Gidilecek güzergâhta öncelikle iyi bir yolculuk için öncelikle meteoroloji araştırılmalı ve gidilecek olan yolların durumları için Kara yollarından ve Trafik Genel Müdürlüğünden bilgi alınmalıdır.

Far Kullanımı: Aracınızın far ve stop lambalarını kontrol edin, temizlemeyi ihmal etmeyin. Kış aylarında daha sık karşılaşabileceğimiz sis olaylarında, mevcut ise sis farlarının aktif kullanılması önemlidir. Eğer yok ise hem sizin görüşünüz hem de sizlerin görünmesi için kısa huzmeli far kullanılması çok önemlidir. Uzun farlar siste yakıldığında bir ışık duvarı oluşturacağı için hem sizin görüşünüzü hem sizin görünmenizi zorlaştıracaktır.

Şoför İçin Uygun Kullanım Şartları: Şoförün karlı havada araç kullanımı için kendisini dinç ve iyi hissetmesi en önemli konudur. Eğer herhangi bir rahatsızlığı var ise böylesi kötü şartlarda direksiyon başına geçmemesi birçok kişinin can sağlığı için birincil önceliktedir. Eğer şoför kendisini hazır hissediyorsa içeride kendisine en uygun ortamı hazırlamalı ve içerisinin havasını çok sıcak veya çok soğuk olmayacak bir düzeyde ayarlamalıdır.

Görüş İçin Camlar: Yola çıkmadan önce camların sağlamlığı kontrol edilmeli herhangi bir çatlak veya kırık olmamasına özen gösterilmeli, aşırı soğuğun camlara daha büyük hasarlar verebileceği unutulmamalıdır. Eğer camlarınız da herhangi bir sorun yok ise temizliğine önem göstermeniz böylesi zamanlarda görüşünüz için mühimdir.

Hız: Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi kış mevsimi yanında karı ve buzlanmayı beraberinde getirir. Böylesi meteorolojik durumlarda karlı havalarda araç kullanımı daha yavaş ve sakin bir sürüşün beraberinde direksiyonda daha hafif manevralar yapılması gerekliliğini yanında getirir.

Yavaşlama ve Durma: Buzlu, karlı veya ıslak zeminde yavaşlamak veya arabayı durdurmak için en güvenilir yol fren öncesinde vitesi kademeli olarak düşürerek ve arabayı durma eğilimine sokarak durdurmaktır. Manuel vites araç buna daha rahat izin vermekte ancak triptronik özelliği olmayan otomatik vites araçlarda biraz daha komplike bir sistem vardır. Aracınız şanzıman beyni ile vites ayarı yaptığından öncelikle gazdan ayağınızı çekerek kendi seyrinde gitmesine izin verin devir düşerken frene yapacağınız küçük dokunuşlar sizlerin vites küçültmesine yardımcı olacaktır. Durma esnasında aracınızı tam durdurmak için elbette fren kullanacaksınız ama bunun için önünüzde ki araç veya durma çizgisinden belirli bir metraj öncesinde fren yapmak olası birçok kazanın önüne geçecektir.

Vites: Mümkün mertebe özellikle kar ve buz üzerinde ilk kalkış dahil olmakla beraber kullanılabilecek en yüksek vites tercih edilmeli ve motor devrinin düşük tutulmasına özen gösterilmelidir.

Seyir Hali: Buzlu ve karlı havalarda araç kullanımı esnasında bütün trafik ikazlarına uymakla beraber yanlarda bulunan trafik işaretlerinin önemi artmaktadır, şeritlerden ve yol üstündeki yazılardan daha belirgin olan trafik levhalarına dikkat edilmelidir. Önümüzde araç var ise takip mesafesi arttırılmalı böylesi zorlu iklimlerde yol tutuşu kuru zemine göre daha düşüktür.

Yorum Yap

Yorum Yap