1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Karlı Havalarda Hangi Lastiklere Zincir Takılır?

Karlı Havalarda Hangi Lastiklere Zincir Takılır?

Karlı Havalarda Hangi Lastiklere Zincir Takılır?

Karlı Havalarda Hangi Lastiklere Zincir Takılır? Zincir Takarken Nelere Dikkat Edilir?

Zorlu kış aylarında aracımızda taşımayı unutmamamız gereken en önemli ekipman zincirdir. Bazı kişilerin “Kış lastiklerim var.” diyerek taşımaktan veya almaktan erindiği zincirler kış lastiklerinden daha fazla çekiş gücü, fren mesafesi ve manevra kabiliyeti sağlarlar. Tabi ki genellikle şehir içinde kullanmadığımız zincirler dik bir yokuşla karşılaştığımızda bizlere çok yardımcı olacaktır. Zincir bulundurmamak ve gerektiğinde kullanmamanın cezai yaptırımı mevcuttur. “Karlı havalarda hangi lastiklere zincir takılır?” dediğimizde araç modeline ve çekişine göre durum değişiklik göstermektedir.

Önden Çekişli Araçlarda Zincir Kullanımı: Aracımız önden çekişli bir araçsa tabi ki çekişi ve manevrayı ön lastikler sağladığı için sadece ön lastiklere takmamız gerekir. Ancak sadece önden zincir takılı iken fren esnasında arka lastikler kayma yapabilirler. Tercihinize göre 4 lastiğinize birden zincir takabilirsiniz. Bazı testlerde daha emniyetli olduğu söylenmiştir.

Arkadan Çekili Araçlarda Zincir Kullanımı:Arkadan çekişli araçlarda daha komplike olan karlı havalarda hangi lastiklere zincir takılır sorusu aslında önden çekişli araçta bahsettiğimiz durumdan farklı değil ancak bu araçlarda önerilen zincir takma çekiş gücünü arka lastiklerden sağladığımız için arka lastiklere manevrayı ön lastiklerden sağladığımız için ön lastiklere birer çift takılmalı isterseniz ön lastiklerden sadece birine takma şansınız tabi ki var ama şahsi tercihim 4 lastiğe takmak oluyor genelde.

4×4 Araçlarda Zincir Kullanımı: Bu tarz araçlarda zaten üretimsel olarak bir çekiş üstünlüğü vardır ancak bu araçlarda da zincir zaman zaman gerekli olabilir. Bu noktada aracın marka ve modeli, hangi 4×4 olduğu, lastik türleri gibi değişkenlerine göre zincir seçmemiz gerekir. Ancak 4×4’lerde, araçlarda kullandığımız zinciri kullanmamalıyız 4×4’lerin zincirleri araba zincirlerinden farklıdır. Ancak tam olarak net bir kesinlik olmamakla beraber uzmanlar eğer 4×4’e zincir takılacaksa 4 lastiğe birden zincir takılması gerektiğini söylüyorlar.

Karlı havalarda hangi lastiklere zincir takılır? sorusunu geçtiğimize göre zincir ne zaman ve nasıl takılır, zincir takarken nelere dikkat etmeliyiz kısmına değinelim.

Hangi Yol Koşullarında Zincir Takılır: Karın var olduğu ve sertleştiği, buzlu yollarda tercih edilmelidir. Zincirin işlevi karlı ve buzlu bir yolda aracımızın üzerindeki kış lastiklerinin diş derinliklerinin yetmediği ve yol tutuşunu sağlamadığı durumlarda takmamız gerekir.

Zincir Nasıl Takılır?  Yola çıkmadan öncesinde hatta kış aylarının başında zincir aldıysanız, zinciri aracınızın lastik ebadına göre alsanız dahi ince ayarlar yapmanız gerekir. Zincirin üzerinde bulunan halkaların bağlantı boyutlarını lastik boyutlarınıza göre ayarlamalısınız. Ayarladığınız zinciri takmak için sırasıyla;

  • Zinciri bağlantı halkasını lastiğinizin arkasına geçiriniz.
  • Arka tarafa geçirdiğiniz halkayı lastiğin üstün kısmına sararak üst kısımda birleştiriniz.
  • Arkasını sabitlediğiniz zinciri öne doğru iyice gerin, bu gerginlik çok önemlidir.
  • Zincirin ön tarafta kalan bağlantı noktalarını da bağladığınız zaman işleminiz bitiyor. Bu bağlama esnasında bağlama noktalarının üzerindeki sivri yerleri lastiğinizle temas ettirmeyin.

Ayarlarını daha önce yaptıysanız zincir takımı 2-3 dakikalık bir işlem. Bu işlem sonrasında güvenle yolculuk yapabilirsiniz.

Zincir Kullanmanın Zararları: Buzlu ve karlı havalarda doğru zinciri seçtiysek, zincirin takım esnasında germe işleminde bir hata yapmadıysak olabilecek hasar yok denecek kadar azdır. Ancak asfalt üzerinde zincir ile gidersek lastiğimiz ve hatta kaportamız bile zincirden hasar görebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap