1. Ana Sayfa
 2. Otomobil Haberleri
 3. Karlı Havalarda Lastik Basıncı Nasıl Olmalıdır?
Trendlerdeki Yazı

Karlı Havalarda Lastik Basıncı Nasıl Olmalıdır?

Karlı Havalarda Lastik Basıncı Nasıl Olmalıdır?

Hava sıcaklığının doğrudan etken olduğu lastik basıncı genelde çok küçük basınç ayarları gerektirmektedir. Genellikle araç üreticileri aracın hem lastik ebatlarını hem de bu ebatlar için ideal kullanım basınç değerlerini bizlere bildirirler. Bunlara;

 • Aracınızın kullanım kitapçığında,
 • Sürücü kapısının üzerindeki etikette bulabilirsiniz.

Ancak karlı havalarda lastik basıncı kaç olmalıdır sorusu bizlerde hep merak uyandırmıştır. Dış ortamda örneğin benzinlikte kendiniz lastik havalarınızı kontrol ederken kitapçık veya etiket üzerindeki bilgilere sadık kalmanız daha sağlıklı olacaktır ancak kapalı bir garajınız varsa veya lastik değişim esnasında hava koşulları soğuk ise yazan değerlere 0,2 bar (3 PSI) ilave etmenizi genel lastik üreticileri tavsiye etmektedir. Bu müdahale iç ve dış hava sıcaklık değişimlerine karşın en doğru değeri bulmanızı ve aracınız güvenle kullanmanızı sağlayacaktır.

Yanlış Bilinen Gerçekler

Burada yazanların aksine genel yaklaşım kış aylarında lastik basıncını düşürmek olmaktadır ve bu bilinen büyük bir yanlıştır. Kullanım esnasında ısınan hava genleşir prensibi ile şişirilen lastikler akşam soğuk havada soğuyarak inik hale gelmektedir. Lastik basıncını düşürmek lastik taban kısmını zemin ile daha fazla temas ettireceğinden bu sebeple sürtünme artacak ve daha fazla sürtünen lastik patinaj veya kayma eğilimi içerisine girecektir. Tersine basınç değeri yükseltmek ise lastiğinizin sürtünmesini azaltacak daha iyi bir tutuş sergileyecektir.

Lastik Seçimi

Karlı havalarda lastik basıncı kaç olmalıdır sorusu haricinde doğru kış lastiği seçimi, aracınıza uygun ebatın seçilmesi ve üreticinizin tavsiye ettiği ebatların dışına çıkmamanızı tavsiye ederiz. Ancak seçim esnasında mevsim koşullarını göz önüne almak çok önemlidir. +7 derecenin üzerindeki hava sıcaklıklarında yaz veya dört mevsim lastikler tercih edilmeliyken 7 derecenin üzerindeki havalarda kış lastikleri yaz lastiklerinden hem daha güvenli hem daha performanslıdır.

Bunun sebebi lastik materyalleri ve lastik üzerinde bulunan dişlerin kışa özel olarak tasarlanmasıdır. Lastik dişlerine değinmişken agresif tasarıma sahip lastiklerin kışın lastiğin kar tutmasını azaltacağını bilmenizde fayda var. Satın alacağınız lastiği kullanım alanınıza göre tercih edin. Eğer aracınızı yük taşımak için kullanıyorsanız doğru yük sınıfına göre lastik seçmeniz gerekir. Ayrıca aracınızın fabrika çıkışında üzerinde bulunan lastiklerin hız endeksini dikkate almanız faydanıza olacaktır.

Dikkatli ve Doğru Kararların Yararları

Lastik seçiminizden ve kullanım esnasında lastik basıncınızdan bahsettiğimiz bu yazımızda sizlere karlı havalarda lastik basıncı kaç olmalıdır sorusu ile doğru lastik seçiminden bahsettik. Yazımızda değindiğimiz bu önemli konularda göstereceğiniz dikkat, size güvenlik, yakıt tasarrufu, lastik ve araç ömrü olarak dönüş yapacaktır. Unutmayın lastikler sizin yere temasınızı sağlayan yegâne parçalardır. Yanlış seçimler sonucunda can ve mal kaybına uğramamak için 1-2 metrenin bile önemini asla unutmayın. İyi yolculuklar dileriz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. 9 ay önce

  Bu tür detaylara önem vermek lazım, bu tür şeyler ihmale gelmez, candan eder mazallah. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

 2. 9 ay önce

  Yazıyı okuduktan sonra lastik seçiminin ne kadar önemli olduğunu fark ettim. Kaliteli içerik olmuş teşekkürler.

 3. 9 ay önce

  Kış şartlarında lastik basınçlarının düşürülmesi değil 1-2 psi arttırılmasını öneriyorum. Bu sayede kanallar kapanmadığı için daha iyi tutunma sağlayacaktır.