İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Kasko Ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Kasko Ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kasko Ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kasko ve Trafik Sigortası araçlara yapılan sigorta türü olması yönü ile birbirine benzemekte ise aralarındaki farkları bilmeyenler sık sık karıştırılmaktadır. Kasko; bir aracın kaza yapması, yanması, çalınması veya zarara uğraması nedeniyle poliçe sınırlarında belirlenen araca ait zararların giderilmesidir. Trafik Sigortası ise ilgili kanunlarca zorunlu olan ve aracın herhangi bir kazaya karışması durumunda karşı tarafın malına ve canına gelebilecek zararları belli sınırlar içinde gideren sigorta türüdür.

Kasko Ve Trafik Sigortası Niçin Gereklidir?

Trafikte her ne sebeple olursa olsun kaza yapma ihtimali kaçınılmazdır. Bu öngörüde hareket eden devlet zorunlu tuttuğu trafik sigortasıyla olası kaza sebebiyle kazadan zarar görecek olan ve kusuru bulunmayan karşı tarafı korumayı amaçlamıştır. Ayrıca kaza yapanın üstesinden gelemeyeceği maddi bir külfetin de bu sayede önüne geçilmiş olur.

Kasko da ise durum biraz daha farklılık gösterir. Kasko ile karşı tarafın menfaati korunmaz. Herhangi bir kaza ya da hasar durumlarında ait olduğu aracın hasarının tamamını veya bir kısmını karşılama görevi olan kasko aracımızda meydana gelen ve zorunlu trafik sigortasının kapsamına girmeyen zararları giderme de yararımızadır.

Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki En Önemli Farklar Nelerdir?

  • Trafik sigortaları kanuni olarak zorunlu tutulmuşken kaskoda herhangi bir zorunluluk yoktur. Trafik sigortası yapılmazsa araç trafiğe çıkamazken kasko isteğe bağlıdır.
  • Trafik sigortası meydana gelen herhangi bir kaza durumunda karşı tarafın zararının tanzim edilmesini sağlarken kasko kendi aracınızın zararını gidermeyi amaçlar.
  • Zorunlu Trafik Sigorta limitleri her yıl kanun tarafından belirlenir. Kasko da ise böyle bir zorunluluk bulunmaz. Farklı kapsamlarda ve fiyattaki kasko seçenekleriyle araç sahipleri araçlarını güvence altına alabilir.
  • Zorunlu trafik sigortasının kapsamı ve sınırını devlet yani kanunlar belirler. Kaza durumunda karşı tarafta oluşan hasar ya da zararın ne kadarının karşılanacağı kanunda yazılıdır. Kasko da ise sınırlar poliçe sahibinin inisiyatifine bırakılmış olup yararlanmak istemediği hususlar kapsam dışı bırakılabilir.
  • Trafik Sigortaları karşıladığı riskler bakımından daha düşük düzeyde olduğu için zorunlu trafik sigortası fiyatı kaskoya göre daha düşük fiyatlıdır. Ancak kasko fiyatları korumuş olduğu teminatlar ve daha geniş kapsamlı olduğu için trafik sigortasına göre daha pahalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap