1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Kilometresi Düşürülmüş Arabayı Nasıl Anlarız?

Kilometresi Düşürülmüş Arabayı Nasıl Anlarız?

Kilometresi Düşürülmüş Arabayı Nasıl Anlarız?

Her sektörde olduğu gibi 2.el oto alım satım sektöründe kötü niyetli araç satıcılıarı var ( dolandırıcılar) Bu gibi kişiler maalesef sektöre zarar vermekte ve insanların galerici esnafına bakış açısını olumsuz yönde etkilemektedir. Bizler sektörümüzün temiz kalabilmesi ve müşterilerimize en iyi ve güvenli hizmeti verebilmek için ilgili makamlarla devamlı istişare ve çalışma halindeyiz. Bize satışını yapmak için gelen müşterilerimiz araçların km’lerini düşürüldüğünü veya oynandığını tespit ettiğimizde, ciddi anlamda şaşkınlık yaşadıklarını maalesef ki gözlemleyebiliyoruz. Bu makalemizde sizlere aldığınız veya alacağınız ikinci el aracın km’sinin nasıl düşürülüp düşürülmediğini, kontrol edebileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Neden Araçların Km’lerini Düşürüyorlar ?

Bunun açıklaması tahmin ettiğiniz üzere daha yüksek fiyata satışını yapmak ve daha çok kar elde etmek. Bu nasıl oluyor diye düşünenler için, bu işi yani hırsızlığı bir yaşam biçimi haline getirmiş kişiler yüksek km’li araçları şirket veya şahıs farketmeksizin satın alıyorlar. Örnek vermek gerekirse günümüzde 2010 – 2011 model 80 ila 100 bin km’deki bir Renault Fluence marka aracı ortalama 40 bin tl ye alınabilirken aynı model 200 bin km’ye gelmiş aracı 32-33 bin tl satın alıyorlar. Arada tahmin ettiğiniz gibi 7-8 bin tl fiyat aralığı çıkıyor.

Araçların Km’lerini Nasıl Düşürüyorlar ?

Bu araçların km’lerini nasıl düşürüyorlar önce ondan bahsedelim. Günümüzde çoğu arabalarda elektronik km saati ve ECU ( Beyin ) bulunmaktadır. Bazı elektronikçiler de bulunan km  düşürme bilgisayarları aracılığı ile en az 30 en fazla 500 tl gibi bir ücret karşılığında bu işlemi yapmaktadırlar. Bazı araba markalarının km sayacı haricinde abs beynin’de otomatik olarak kayıt ettiği için, bu kişiler o parçalarada müdahele ederek km’leri düşürmektedirler. Eğer o parçalara müdahale etmezler ise, her hangi bir arıza tespit cihazı ile gerçek km’nin tespiti ortaya çıkacaktır.

En Çok Dizel Araçların Km’leri Düşürülüyor.!

Dizel araçların genelde km’relerinin oynandığını sizlerde bizler kadar tahmin ediyor olmalısınız. En çok km’si düşürülen markalar Renault, Ford, Volkswagen, Opel gibi 2.el piyasası hızlı olan araçlardır. Aslına baktığınız zaman bu markaların dizel motorlarının en kötü ihitmalle en az 350- 400 bin km gittiği gerçeğidir. Dizel motor teknolojisi günümüzde oldukça ileri seviye gelmiş ve zirve noktaya dayanmış durumdadır.

Aracın Km’si Düşürüldüğü Nasıl Anlaşılır ?

  1. Adım : Kolaydan zora doğru şu şekilde kontrol edebilirsiniz. Tramer sorgulamasında mutlaka muayene giriş km kayıtları gelmesi gerekiyor. Eğer bu araca ait km kayıtları bulunamadı gibi bir mesaj gelirse, o aracın şasi numarasından sorgulama yapmanız gerekmektedir. Şasi no ile yapılan sorgulamada mutlaka aracın km kayıtları size gelecektir. Orda gelen bilgiler ve aracın güncel km bilgilerini karşılaştırdığınızda, aracın km sinin düşürülüp düşürülmediğini anlayabilirsiniz. Km düşüren kişiler kayıtların gelmemesi için Plaka değişikliği yaptıklarınıda unutmayın. Bundan dolayı şasi no ile mutlaka sorgulama yaptırın. Şasi no ile nasıl sorgulam yapıldığını bilmiyorsanız araç hasar sorgulama nasil yapilir  sayfamızdan öğrenebilirsiniz.
  2. Adım : Aracı satın alacağınız kişiye geçmiş servis fatura veya kayıtlarını sorun. O fatura ve kayıtlarda aracın servise giriş km ve tarhilerini göreceksiniz. Ordanda bakarak aracın km sinin orjinal olup olmadığı hakkında değerlendirme yapabilirsiniz.
  3. Adım : Alacağınız aracı yetkili servise götürün ve orda ekspertiz yaptırın. Eğer aracın kmsi ile ilgi herhangi bir oynama var ise mutlaka ordaki kontrollerde tespit edilecektir. Dışarda yapılan ekspertiz firmalarının yaptıkları ekspertizlerde aracın km’sinin orjinal olup olmadığını sadece tuvtürkten gelen mesaja bakarak yorumlamaktadırlar. Yetkili servisler ise tüm servis giriş kayıtlarına ulaşarak km hakkında size ne net ve doğru bilgiyi verirler. Bazı markaların servisleri size 2.el araç ekspertizi yapmadıklarını beyan ederler ise, sizde onlara uygun bir dille aracın geçmiş km kayıtları hakkında bilgi istediğiniz söyleyin. Bu anlattıklarımız uyguladığınız sürece km’si düşürülmüş alma olasılığınız minimum seviyeye inmiş olacaktır. Fakat şunu unutmayın sizler bu kontrolleri yapmak için bu yollara başvururken, bu hırsızlığın yapmak isteyen kişilerde bu şekilde kontroller yaparak usulüne uygun şekilde km düşürebilirler. Km’si düşürülmemiş 2.el arabanız olması dileğiyle şansınız bol olsun.
  4. Hukuki açıdan ise yapılacaklar

    Bu konu ile alakalı dava açabilirsiniz, çünkü dava açıp kazanan mağdurlar var.Mahkeme kilometre değiştirilme olayını yanlış bularak mağdur tarafı haklı bulmuş aracı ayıplı mal kategorisine sokmuş ve sonucunda aracı satan kişiye ceza kesmiştir. Dava sonucunu sizlere araştırıp sunacağız ama siz de google amcadan arattırıp bulabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap