1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Kiralık Araba İle Kaza Yapılırsa Ne Olur?
Trendlerdeki Yazı

Kiralık Araba İle Kaza Yapılırsa Ne Olur?

Kiralık Araba İle Kaza Yapılırsa Ne Olur?

Çok sayıda kişi tarafından tercih edilen kullanışlı ve pratik bir yöntem olan araç kiralama, pek çok avantaj sağlıyor. Tatil ya da iş amaçlı gezilerde, kolay ve kısa sürede ulaşımı sağlayan kiraya verilen araçlarla ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar bulunuyor.

Kiralık Araba İle Kaza Yapılırsa Ne olur?

Araç kiralarken, kurumsal bir şirketle çalışacağınızdan emin olmanız gerekiyor. Herhangi bir sorunda destek olacak bir şirket, seyahatinizin problemsiz geçmesini sağlayabilir. Kiralık araçlar, kurumsal şirketler tarafından kasko sigortasıyla güvence altına alınıyor. Kiralık araba için özel olan kaskoların bulunduğuna dikkat edilmesi gerekiyor. Kasko bulunmaması durumunda, kaza olduğunda masrafları karşılamanız gerekebiliyor. Problem yaratacak durumlardan kaçınmak için araçta kasko bulunduğundan emin olmadan sözleşme imzalamanız tavsiye edilmiyor.

Kaza Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Kiralanan araç ile kaza yapmanız halinde öncelikle şirketi arayarak durumu bildirmeniz gerekiyor. Küçük çapta bir kaza değilse, mutlaka polis ekiplerinin olay yerine gelmelerini beklemeniz gerekiyor. Yanınızda kaza tespit tutanağı olsa dahi, polis tarafından düzenlenen tutanağın bir nüshasını almanız gerekiyor. Kazayla ilgili tutanak tutulurken karşı çıkacağınız noktaları da belirtmeniz gerekiyor. Tüm bu işlemlerin ardından aracı, kiraladığınız şirkete kadar bırakabilirsiniz. Eğer araç hareket edebilecek durumda değilse, çekici kullanılması gerekiyor.

Kaza Sonrasında Farklı Bir Araç Verilir Mi?

Kiralık araba kaza sonrasında yenisiyle değiştiriliyor. Araç kiralayan şirketin kaza durumlarında zarara uğraması söz konusu olmuyor. Kazaya karışan karşı tarafın zararı kasko tarafından ödeniyor. Buna ilişkin olarak şirketler daha önceden provizyon bedelini blokeli olarak tutuyor. Aracı sürecek olan kişinin adına kayıtlı olan ve limiti yeterli bir kredi kartından provizyon bedeli kiralama sırasında bloke ediliyor. Bu bedel şirketten şirkete farklılık gösterebiliyor. Bloke edilen miktar, şirket hesabına aktarılmıyor, ancak kredi kartı limitinden düşülüyor.

Provizyon nedeniyle bloke edilen miktar, olası kazalara karışma ya da araçta meydana gelecek herhangi bir hasar durumunda güvence olarak alınıyor. Sonuç olarak, araç kiralama şirketi bakımından zarar söz konusu olmadığından, yeni bir araç talep etmeniz durumunda, bu talebiniz karşılanabilir. Ancak, beklenmeyen bir durum olduğundan, araç modeli ya da özellikleri beklentilerinizle uygun olmayabilir. Şirket yeni aracı bulunduğunuz konuma ya da istediğiniz şubeye gönderebilir. Birden fazla şubesi bulunan büyük şirketlerden kiralama yaptıysanız, kaza sonrası yeni araçla ilgili bir sorun yaşamazsınız.

Yeni araç talep etmediğiniz takdirde, eski araç tamiratı yapılmak üzere gönderilir. Şirkete ödemiş olduğunuz kiralama ücreti ise, iade edilmemektedir. Aracı kaza olmaması durumunda, sözleşmede belirlenen gün kadar kullanacağınız varsayılmaktadır. Kiralamış olduğunuz araba ile kaza yapmanız halinde panik yapmamanız önem taşımaktadır. Öncelikle soğukkanlı davranmaya çalışmanız gerekmektedir. Ardından şirket yetkililerini arayarak bilgi vermelisiniz. Günün her saatinde ve her gün ulaşılabilir bir şirket olduğundan emin olmalısınız. Kaliteli hizmet için bir miktar parayı gözden çıkartmanız gerekebilir. Ancak, hayatınız açısından önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Hasarsızlık İndirimi Nedir? Hangi Durumlarda Devam Eder? başlıklı makalemizde Hasarsızlık İndirimi, Hasarsızlık İndirimi ne işe yarar? ve Hasarsızlık İndirimi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap