İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Kış Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kış Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kış Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kışın lastikler bir aracın güvenliği konusunda önemlidir. bunun içinde kış lastiği denildiği zaman aklımıza ilk gelen kar lastiği olmuştur. Bir aracın kar lastiği olup olmadığını anlayabilmenizin en kolay yolu lastiğin kenar bölümünde dağ simgesinin içerisinde kar olup olmamasıdır. Kış lastiklerinin en büyük özelliği yol tutulu ve frenlerinizi kontrol altında tutmasıdır. Bunun yanı sıra kış lastikleri belli aylarda kullanıldığında çekiş gücünü de artıracak olan bir faktördür.

Yasal olarak yolcu ya da yük taşıyan bir aracın kış lastiğini 01 aralık 01 nisan arasında mutlaka takması gerekir. Bu bir zorunluluktur. Bu uygulamaya zorunlu olan araçlar ise taksi, minibüs, servis ve buna benzer yük taşıyan ticari araçlardır. Bu zorunluluğa uymayan araçlara para cezası verilecektir. Ve aracın yola devam etmesine müsaade edilmez. Bunun içinde kış lastiği taktırmak önemlidir.

Kış Lastiği Nedir?

Kış lastiği diğer bir isimle kar lastiğinin üzerinde M+S işareti bulunur. Hava sıcaklıkları 7 derecenin altına düştüğü andan itibaren takılması gerekir. Bu sayede aracınızın ve kendi canınızın güvenliğini sağlamış olursunuz.

Trafikte yüksek güvenlik sağlanabilmesi açısından önemlidir. türkiye’de son birkaç döneme baktığımızda kış lastiklerinin kullanımı daha fazla artmıştır. Bunda da en büyük etki araçların lüks segmentte olmasıdır.

Kış Lastiği Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış lastiği alırken mutlaka 4 lastiğin bir den aynı ayarda ve özellikte olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi durumda aracınızın sağa ya da sola doğru çekmesine neden olabilirsiniz.  Derinliğinin ise 3 mm altında asla olmaması gerekir. Bunun yanı sıra lastiğin üretim tarihi de önemlidir. Lastikler kalitesine göre ayrılmış ve fiyatlarda ona göre belirlenmiştir. Kaliteli bir lastik daha yumuşak olur ve kanalların içerisinde kar ve yağmur kalmaması gerekir. Bu kanalların daima açık olması ve lastik üzerindeki vakumların mutlaka görevini yapıyor olması gerekir.

0.0110
0.0Ortalama Puan
Lastik önerilerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz...

    Yorum Yap

    Yorum Yap