1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Kış Lastiği Hangi Araçlarda Zorunludur?
Trendlerdeki Yazı

Kış Lastiği Hangi Araçlarda Zorunludur?

Kış Lastiği Hangi Araçlarda Zorunludur?

Kış mevsimi tüm araç sahipleri için büyük bir sorumluluk anlamına gelir. Özellikle zorunlu kış lastiği uygulaması ile araç sahiplerinin sorumluluğu bir kat daha artar. Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı aracılığı ile bu uygulamaya dikkat edilmesi konusunda tüm sürücü adaylarının özenli davranması gerektiği açıklandı.

Kış lastiği kullanımı tüm araç sahiplerinin öncelikle kendi güvenliği için zorunludur ancak çoğu kullanıcı hem vakit hem de nakit kaybını düşünerek tüm kışı diken üstünde geçirirler. Hem kendilerini hem de araçlarındaki insanların can güvenliğini tehlikeye atmış olurlar.

Kış lastiği uygulamasının dahil olduğu araçlar, şehirler arası yük taşıyan tüm araçlardır. Bu araçlar belirtilen kış lastiğini takmaları konusunda zorunlu tutuluyor. Yük taşıyan araçlarla birlikte özel araç sahiplerinin ise bu zorunluluğa dahil olmadıkları açıklandı.

 Kış Lastiği İçin Belirlenen Tarih Nedir?

Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından belirlenen tarih 1 Nisan 2018 olarak belirtilmiştir. Belirlenen bu tarihe kadar zorunlu kış lastiği uygulamasına uymayan tüm yük taşıyan araç sahipleri için para cezası uygulanacaktır. Bu ceza 715 lira olarak açıklanmıştır.

Kış lastiği yalnızca maddi cezaya çarptırılmamak için değil, sürücülerin güvenliği için de büyük önem taşır. Olabilecek tüm kazaların önüne geçileceği için Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından da yararlı bulunmuştur. Özellikle olumsuz hava şartlarında, ıslak, çamurlu ya da karlı zeminlerde kullanılan normal lastiklere oranla kış lastiği daha iyi yol tutuşu sağlar.

Kış lastiği kullanan sürücülerin çoğu zaman yaptığı en büyük hata, düzelen hava koşulları ile kış lastiklerini normal lastiklerle değiştiriyor olmalarıdır. Ancak unutulmaması gereken en önemli ayrıntı, Türkiye’nin hava şartları nedeniyle kış mevsiminin yıl ortasına kadar hissediliyor olmasıdır. Bu nedenle kış lastiklerinin 1 Nisan tarihine kadar kullanılması konusu üzerinde özellikle durulmuştur.

Yorum Yap

Yorum Yap