İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Kış Lastiği Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Trendlerdeki Yazı

Kış Lastiği Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış Lastiği Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Soğukların gelmesiyle kış geldi ve sürücülerin dikkat etmesi gerek belirli özelliklere dikkat etmeleri gerekiyor. Özellikle kış lastiği kategorisinde yer alan lastiklerin iyisi nasıl seçilir sorusu akla gelmektedir. Kış lastiğinin belirlenen standartları olmaktadır. Bu standartları öğrendikten sonra aracınızla rahat bir yolculuk yapabileceksiniz.

Aracınızın Modeli Önemlidir

Size uygun kış lastiğini alabilmek için öncelikle aracınızı iyi tanımanız gerekir. Aracınızın üretildiği yıl, aracınızın markası ve modeli bilinmesi gerekiyor. Bununla birlikte lastikleriniz boyu, ağırlığı, kısacası ebatları önemli değer taşıyor.

Kış Lastikleri Ne Zaman Takılmalı

Arabalarda insanlar gibi mevsimlere göre üzerinde değişiklik yapmak gerekiyor. Sert kış aylarında aracınız için yanlış olan lastikleri kullanarak hayatınızı tehlikeye sokmayın. Hava sıcaklığı 7 derecenin altına indiği vakit kış lastikleri takma zamanıdır. Bu sıcaklıklar aralık ile nisan ayları arasında sabit olmasa da ortalama 7 derece olmaktadır. Bu aylarda aralığında kış lastiği takma zorunluluğu da mevcuttur.

Standartlara Uygun Kış Lastiği        

Kış lastiği yaz lastiğinin tersine, hava durumunun düşük olduğu soğuk zamanlarda lastiğin yumuşak ve esnek yapısını kaybetmeden kendini koruması gerekir. Bu özelliğini koruyabilmek için kış lastiklerinde özel kauçuk bir madde yer alır. Islak, soğuk veya buzlu olan hava şartlarında aracın zemine tutunabilmesini sağlar. Kış lastiklerinin yanlarında M + S yazar. İngilizce çamur ve kar anlamına gelir. Ancak bu işareti taşıyan lastiklerin hepsi kış lastiği anlamı taşımaz. Çünkü lastiğin özellikleri hakkında detay içeren bilgi vermemektedir. Kış lastiği nasıl seçilir? Sorusuna cevap vermemiz için bazı bilgilere sahip olmamız gerekmektedir. Kış lastiğini belli başlı özellikleri olmaktadır. Onlar şu şekildedir;

1) Aracı üreten firmanın size önerdiği kış lastiği markaları ve bu markalarda satılan lastiğin aracınıza göre ölçüsü, kilosu ve kaç km hıza dayanıklı olduğudur.

Verilen bu bilgi aracınızın kullanma kitapçığında yer almakta veya yetkili servisinden bilgi alınabilir.

2) Aracı üreten firma marka konusunda size bir öneride bulunmamış ise kış lastiği ile yaz lastiğinin özellikleri aynı değerlere sahip olmalı.

3) Firma öneride bulunmamış ise lastiklerin çapları aynı ölçülerde, genişliği fazla olabilir.

4) Lastiğin kaldıracağı yük seviyesi aslının aynı olmalı veya daha yüksek değerde olmalıdır. Fakat yük değeri kesinlikle az olmamalıdır.

5) Seçilecek olan lastikte kesinlikle kış lastiği sembolü ve üretim tarihi yer almalı.

6) Kış lastiği sembolünden sonra ıslak yerde frenleme, yakıt tüketimi özellikleri olan lastik seçilmelidir. Bu özellikler seçmiş olduğunuz lastik etiketinde yer almaktadır. Etiketin sağında ıslak yolda fren solunda ise yakıt kullanımı için bilgilendirme yer alır.

7) Islak yolda fren özelliği 80 km hızla giden bir araç içindir.

8) Karlı havalarda lastik seçimi yaptıktan sonra her ay bir kere lastiklerin basınçlarını ölçmeli. Çünkü soğuk hava koşullarının basınca etkisi oldukça fazladır. Soğuk havalarda lastikteki gaz sıkışır, sıcak havalarda ise gazlar genişler.

9) Aracınıza taktırmış olduğunuz kış lastiklerinin hepsi aynı marka ve ölçülerde olması araç sürüş güvenliği için daha iyi hale getirecektir.

 Yukarıda yer alan bilgileri özetleyecek olursak şu sonuçlar çıkmaktadır;

Kış lastiğinin etiketi, kış lastiği seçerken içeriğinde bulunan eksik yerler olduğu tartışılsa da, tüketicilere yardımcı ve belki de mevzuatın önerdiği tek yol göstericidir. Sürücüler kış lastiğini alırken üzerinde yer alan fiyatın yanı sıra lastik etiketi üzerinde bulunan üç tane özelliği de incelemelidir: Fren güvenliği, lastik gürültüsü ve yakıt tüketimin harfi. Üzerindeki fiyat olarak sizin için ilk tercihiniz olabilir fakat yukarıda yer alan maddeleri göz ardı etmeden mevcut bütçeyi kontrol etmeli ona göre adım atmalı. Uzun süreçte yakıt tasarrufu, güvenlik gibi kriterlerde alacağınız karar için etkin rol oynamaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap