İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Otomobil Haberleri
 3. Kışın Arabanın Donmaması İçin Neler Yapılmalı?
Trendlerdeki Yazı

Kışın Arabanın Donmaması İçin Neler Yapılmalı?

Kışın Arabanın Donmaması İçin Neler Yapılmalı?

Araç kullanımı ve bakımı için yılın en zor dönemine merhaba dedik, kışın araba donmaması için neler yapılacaklar sorunsalı hepimizin merakını uyandıran bir konudur. Derecelerin çok düştüğü zamanlarda araçların çalışmasını zorlaştıran kötü hava şartlarının etkilerinin çok ufak müdahalelerle üstesinden gelebiliriz.

Araç Bakımını Atlamamalıyız

 • Kış mevsiminde dondurucu soğuklar motorunuzun içerisinde ki motor soğutma suyuna zarar verebileceği için içerisine eksi derecelere dayanıklı antifiriz konulmalı, diferansiyel, fren, direksiyon hidroliği ve şanzıman yağlarının kontrolü yapılmalı ve yenilenmesinde tercihen tam sentetik yağ kullanmak faydanıza olacaktır.
 • Aracımızın bütün aksam kontrolleri ve fren sistemi kontrol edilmelidir.
 • Soğutma sisteminin düzenli aralıklarla kontrolü yapılmalıdır ayrıca termostatın çalışıp çalışmadığının kontrolünün yapılması da çok önemlidir.

Eğer bakımlarınızı atlarsanız motorunuzun zarar görebileceğini ve yakıt tüketiminin çoğalacağını unutmayın. Hava değişimlerinde lastik basınçları değişmekte ve lastiklerimizin yol tutuşu azalmaktadır aynı zamanda takılı olmayan lastiğimizin stepnemizin de hava basıncı değişmektedir. Yola çıkmadan önce bunları kontrol etmeniz çok önemlidir.

Kışın araba donmaması için yapılacaklar listemizin başlarındaki tüm bakımlarınızı yaptırdıysanız akünüzü kesinlikle atlamamalısınız. Hava değişimlerinde akü saf su ve asit seviyelerindeki değişimler canınızı sıkabilir. Eğer aracınızı düzenli olarak her gün kullanmıyorsanız veya uzun süreli park etmelerde en azından günde 1-2 kez 10’ar dakika çalıştırmanız ve aracı park ederken güneş görüp görmediğine dikkat etmeniz önemli konulardır.

Yan aynalarınızın buz tutması başınıza çok geliyorsa birçok alanda kullandığımız kilitli poşetler burada da yardımımıza koşuyorlar. Aracınızın aynasına geçireceğiniz kilitli poşetlerin kilitleyebildiğimiz kısımlarını kilitleyerek ayna donmalarının önüne geçebiliriz. Torbayı çıkardığımızda aynamız tertemiz bir şekilde karşımızda olacaktır.

Silecek lastiklerimizin cama yapışmaması için isterseniz bir bez sarabilirsiniz veya silecekleri kaldırabilirsiniz. Bu tip küçük önlemlerle kışın araba donmaması için yapılacaklar başlığı ile bir nebzede olsa cevap vermiş olduk.

Araç Ekipmanları

Ama zorlu kış aylarında günlük kullanımınıza yardımcı olacak araç ekipmanlarınızın kontrolü en az kullanım kadar önemlidir.

 • Bunlardan biri eldivenlerdir. Eğer kendiniz eldiven kullanmıyorsanız bagajınızda bir çift bulundurmanız yararınıza olacaktır.
 • Aracınızı çalıştırdıktan sonra yavaş yavaş ısınan camların üzerinden buzları temizlemek için kesinlikle bir buz kazıyıcısını bulundurmanız gerek.
 • Donan sileceğinizin su çıkışları için bir ısıtıcı veya mümkünse saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz, sıcak su dökme işlemi genelde tekrar donma ile sonuçlanarak sizi yarı yolda bırakabilir.
 • Günlük kullanımda bahsettiğim gibi araç parkı esnasında kullanmanız için takoz bulundurmanız yararınıza olacaktır.
 • Tabi ki kış aylarındaki en önemli yardımcımız zinciri unutmayın.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. 4 hafta önce

  Kışın en büyük sorunlarımdan birisi de budur. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim uygulayacağım. Sorunsuz bir kış geçirmek dileği ile.