İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Kışın Araç Bakımı Nasıl Yapılır?
Trendlerdeki Yazı

Kışın Araç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kışın Araç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış aylarında bizler nasıl daha kırılgan, hassas bir vücuda sahip oluyorsak ve kendimize çok fazla dikkat ediyorsak her gün canımızı teslim ettiğimiz araçlarımıza da onların istediği bakımı ve özveriyi göstermeliyiz. Kış ayları olsun olmasın en birincil önceliğimiz aracımızın trafiğe çıkarken tüm bakımlarının tam ve donanımının sağlam olması. Eğer periyodik bakımlarını zamanında yapıyorsanız bundan sonrası sadece aracın kış bakım hazırlık olarak radyatörünüzün antifirizine baktırmayı unutmayın.

  • Lastikler: Kış aylarının en güzel yanı olan kar, araçlarımız ve sürüş esnasında lastiklerimize bizler için aynı tadı vermemekte, bundan dolayı birinci önceliğimiz kış lastiğimizin olması eğer önceki senelerden kalma kış lastiğiniz mevcut ise taktırmadan önce lastik diş derinliklerini kontrol etmeniz önem arz etmektedir. Yetersiz diş derinliği lastiğinizin yol tutuşunu düşürmekte ve kış aylarında var olduğunu düşündüğünüz kış lastiğinizin güvensizliği sağlamaktadır. Eğer kış lastiğiniz diş derinliklerinde sorun yoksa hava basıncını düzenli kontrol etmeniz yararınıza olacaktır. Çünkü hava değişimleri lastik basıncınızı bozmakta ve bu durum yol tutuşunuzu azaltmaktadır.
  • Silecek ve Cam Suyu: İkinci önemli konu görüşünüzle genel olarak sonbahar ve kış aylarında sıklıkla kullandığımız sileceklerimiz ve cam suyumuz için silecek lastiklerinin ömrünü kontrol etmeli eğer silme işlemini tam yerine getiremiyorsa değiştirmemiz gerekir. Cam suyu için kış aylarında silecek suyunuzun donmasını engelleyerek kullanımınızı mümkün kılan antifiriz kullanmanız gerekir pek çok insan üç mevsimde su ile karıştırarak kullanılan antifirizi kış aylarında su eklemeden direk kullanmaktadır. Aracınız için kapalı bir park yeri mevcut değil ise sileceklerinizi park ettikten sonra kaldırmanız hem lastiklerinizin cama yapışmasını hem de ömürlerinin kısalmasını engelleyecektir.
  • Akü Kontrolü:Kış aylarında araç çalışmama probleminin yaşanmasının en büyük nedenlerinden biri, hava sıcaklığının düşmesiyle birlikte aracın marş akımı ihtiyacının artmasıve akünün kimyasal yapısından dolayı mevcut enerjisinin belli oranda azalmasından kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı aracınıza bindiğinizde küçük bir sürpriz ile karşılaşmamak için çetin geçecek günler öncesinde aracın kış bakımında akü şarj durumunuzu kontrol ettirmenizde fayda var.

  • Fren ve Debriyaj Balatası: Araç kış bakımında unutulmaması gereken en önemli konularından olan fren sistemidir. Fren balatalarını kontrol ettirmeniz buzlu yollarda daha sağlam bir duruş için önemlidir. Aracınızın kışa hazırlığında debriyaj balatalarına da baktırabilirsiniz, aracım otomatik diye düşünmeyin hepsinde olmasa da bazı otomatik viteslerde halen debriyaj balatası mevcut.
  • Aracın Elektrik ve Aydınlatma Sistemi: Kış bakımında elektrik sistemini atlamayın, çok kısa süren bir ölçüm/test ile kaçak olup olmadığını kontrol ettirmeniz faydanıza olacaktır. Bagajınızda yer var ise yedek sigorta ve ampul taşımanız özellikle zor geçen kış aylarında size hiç beklenmedik yerlerde yardımcı olabilir.
  • Araç İçerisinde Bulunması Gereken Ekipmanlar: Aracınızda kesinlikle zincir bulundurmalısınız. İlk yardım çantanız eksiksiz olmalı ve içerisinde bulunan ilaçların, ilk yardım esnasında kullanılacak malzemelerin yeni ve kullanılabilir seviyede olmasına özen göstermelisiniz. Akü kontrolünde bahsetmiş olduğum kötü sürprizlere karşın aracınızda bir akü şarj kablosu veya şarj ünitesi bulundurmanızda fayda var. Olası durumlar için aracınızda çekme halatı ve takoz bulundurmak sizleri yola çıkarken ve aracınızı park halinde bırakırken bir nebze rahatlatacaktır.
  • Soğuk hava koşullarında aracın verimli şekilde kullanılabilmesi ve aracın direncinin artırılması için alınması gereken önlemler bunlardır.  Araçlarının kışlık bakımlarını ihmal eden kimi araç sahipleri, kış şartlarında araçlarında oluşabilecek arızalar nedeniyle 4-5 bin liraya varan ağır faturalarla karşılaşabiliyorlar. Sizlerde burada bahsettiğimiz bazı püf noktalara dikkat ederek kış aylarını daha rahat ve güvende geçirebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap