1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Krank Mili Tek Parçadan Mı Üretilir?

Krank Mili Tek Parçadan Mı Üretilir?

Krank Mili Tek Parçadan Mı Üretilir?

Krank Mili Nedir?

Krank mili uzun çubuk üzerinde, her 5-10 cm’de karşılıklı ‘U’ şeklinde çıkıntıları bulunan metalik ve aynı zamanda yekpare bir parçadır. Krank mili, motor pistonların üzerinde bulunan demir çubuğa verilmiş addır.

Araç söz konusu olduğunda bu kişilerin, krank milinin özellikle de eski ve performans gösteren araçlarda daima dağıldığını, buna bağlı olarak pistonların hatta motor bloğunun bile dağıldığını sıklıkla duymuşlardır.

Pistonlar, krank miline 90 derecelik bir açıyla bağlanmışlardır. Bahsedilen açıda herhangi bir sapma söz konusunda, motorun gücü tamamıyla boşa çıkmaktadır.

Krank Milinin Parçaları

Krank mili, dört grupta incelenir. Bunlar;

-Kaldıraç Kolları
-Denge Ağırlıkları
-Flanş
-Ana Yatak ve Kol Muyluları

Krank milleri, tüm motorların en değerli ve en önem arz eden parçalarıdır. Hasar görmesi durumunda tamiri mümkün olmadığı için yapım aşamasında oluşacak herhangi bir kusurun sonradan onarılması da daha sonrasında oldukça zordur. Krank milinin zarar görmesi, motorun hurdaya çıkmasına bile sebep olabilir. Çünkü motordaki en önemli kısım krank milleridir. Tamirat esnasında yapılabilecek en ufak bir yanlışlık, geri dönüşü zor ve hatta mümkün olmayan hasarlara yol açabilir. Krank milinin çalışma durumundaki en büyük gereksinimlerden biri de, dengelenme özelliğidir.

Krank Milinin Balans Durumu

 

Krank millerinin denge durumunda büyük bir kısım karşı ağırlıkların kullanılma becerisidir. Bu karşı ağırlıklara örnek verecek olursak; atalet kuvveti ve merkezkaç kuvveti olmak üzere iki tanedir. Bahsedilen, atalet kuvvetine; eylemsizlik kuvveti de denilebilir. Çok silindirli motorlarda art arda dizilen zıt yükler birbirlerinin merkezkaç kuvvetini itfa ederek titreşime engel olurlar.

Krank milini en basit ifadeyle özetlemek gerekirse; pistonun doğrusal hareketini dairesel dönme hareketine çeviren bir motor elemanıdır. Dört ana parçadan oluşan yekpare metalik bir sistemdir.

Yorum Yap

Yorum Yap