1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. L Park Nedir? Nasıl Yapılır? Dikkat Edilmesi Gerekenler?
Trendlerdeki Yazı

L Park Nedir? Nasıl Yapılır? Dikkat Edilmesi Gerekenler?

L Park Nedir? Nasıl Yapılır? Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Her gencin hayali olan ehliyet, bir kaç aşamadan sonra alınabilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yapılan bir ehliyet yazılı sınavına girip başarılı olduktan sonra direksiyon sınavı denilen uygulamalı sınav yapılmaktadır. Direksiyon sınavı, İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin belirlediği yerlerde 35 dakika olacak şekilde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Trafik Komisyonunun belirlediği güzergahlarda yapılır. 12 kişilik gruplar halinde icra edilecek olan sınav, birçok parametre göz önünde bulundurulur. Başarılı ve başarısız diye sonuçlandırılan sınav, başarısız sonuçlanması sonucunda bir daha ki sınava kadar alınabilecek direksiyon eğitimi sonucu girilebilir.

Direksiyon Sınavında Sürücü Adayının Öncelikle Yapması Gerekenler

Hangi araçla gireceğinizi öncelikle bilmelisiniz. Sınava kimliğiniz ve sınav giriş belgenizle gidiniz. Sınavdan 10 dakika önce sınav alanında bulunup belgelerinizi teslim ediniz. Araca binmeden önce, lastikler kontrol edilmeli, motor kontrol edilsin denildiğinde edilmelidir. Araca bindikten sonra, aynalar kontrol edilmeli, emniyet kemeri mutlaka takılmalıdır. Debriyaja basarak araç çalıştırılmalı, sinyal verilerek 1. viteste araç hareket ettirilmelidir. Işıklarda durulmalı, şerit değiştirirken sinyal vermeli, 3. vitesi aşmamalı ve dikkatli olunmalıdır. %8 lik bir eğimde dur kalk yapılır. Bunlar yapıldıktan sonra en önemli sınav aşaması L park yapmaktadır.  L park nedir? Sorusu en çok sorulan ve sınavda hata yapılan elenmeye sebep olan sorudur.

L Park

Direksiyon sınavında en çok hata yapılan ve elenilen sınav aşaması olan l park şehir içlerinde arabanızı park etmenize yarayan en önemli tekniktir. Aracınızın ileri haldeyken park edemeyecek durumlarda aracınızı iki araç arasına park etmenize olanak veren bu park etme çeşidi, sınav esnasında dubalar arasına yapılmaktadır. 2 duba arası park edilerek icra edilen bu park çeşidi aslında sanıldığı kadar zor değildir. Otoparklarda park etme stili olarak da söylenebilir.

L Parkı Nasıl Yapacağız?

Her şeyin bir tekniği olduğu gibi, l park yapmanın da bir tekniği vardır. L park nasıl yapılır? Sorusunun cevabı ise şöyle verilebilir.

2 dubanın arasına girileceğinden sağ arka camın hizası ile duba hizası yan yana gelecek şekilde konum alınarak durulur. Daha sonra vites geri konuma getirilerek, tam tur direksiyon sağa çevrilir. Sağ aynadan sağ dubayı sol aynadan ise sol dubayı kontrol ederek aracımızı park alanına sokuyoruz. Sağ ve sol tarafta dubalar görüldükten sonra direksiyonu düz konuma getirip geri geri gelmeye devam ediyoruz. Park alanına yerleştikten sonra vites ileri konuma alınıp park alanından çıkılmaktadır. L park bu sayede bitirilmiş olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. 1 ay önce

    Bu içeriği her yerde paylaştım, artık insanlar şu park etme olayını öğrenmeli. lütfen anlatılanları dinleyin trafikte bizi deli etmeyin. 🙁

  2. 1 ay önce

    Arabamı park ederken problem yaşıyordum, yazınız sayesinde eksiklerimi fark ettim. Bilgiler için teşekkür ederim.