1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Lastik Basınç Kontrol Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?
Trendlerdeki Yazı

Lastik Basınç Kontrol Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Lastik Basınç Kontrol Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Otomotiv üretim sektörü son yıllarda, şık, modern, konforlu ve güvenli araçlar konusunda evrim üzerine devrim yapmaya devam etmektedir. Lastik basınç kontrol sistemi de bunlardan biri. Trafik kazaları nedenlerine oran olarak büyük ve küçük diye bakamayız. Tüm riskleri sıfıra indirmeye çalışmalıyız. Bu nedenlerden biri de seyir halindeyken araç lastiklerinin aniden patlamasıdır. Bunun için geliştirtmiş özel lastiklerin yanı sıra lastik basınç sistemi de mevcuttur. Yeni model araçların çoğunda bu sistem mevcuttur. Eğer mevcut değilse de portatif olarak da elde edilebilmektedir.

Sistemin Faydaları

Lastik basınç kontrol sistem sayesinde aracınızla seyir halindeyken bile dört tekerleğin hava basınç durumunu görebilmektesiniz. Ani bir fren yapma, çukura veya cisimlere çarpma durumunda araçtan inmeden bile tekerleklerin basınç durumunu gözlemleyebilirsiniz. Eğer acil bir durum söz konusu olursa da genellikle at nalı şeklinde yanıp sönen kırmızı ikaz ışığını fark edeceksiniz.

Her lastiğe ayrı ayrı yerleştirilmiş sensörler sayesinde, lastiğin hava basıncı ve sıcaklığı gözlemlenebilir ve düzenlenebilmektedir.

Sensörler içindeki piller on yıldan fazla süreyle dayanabilmektedir. Ayrıca lastik değişimi esnasında yeni lastiğe her koşulda adapte olacak şekilde tasarlanmıştır. Bazı firmalar ise yedek lastiğe bile sistemi entegre etmiştir. Bu sayede tedavüldeki lastik patladığında, yedeğin de patlak veya havasız olma riski de ortadan kalkmış oluyor. Kontrol sistemi sayesinde kötü bir sürpriz yaşamazsınız.

Sistemi Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

1) Doğrudan ölçüm yapan, otomatik sistemleri tercih ediniz. Dolaylı ölçüm yapan sistemler ucuz olsa da lastik değişimi gibi basit konularda bile hata vermektedir. Bu da sizi yanlış bilgilendirdiği anlamına gelir.

2) Tam otomatik ve doğrudan ölçüm yapan sistemler pahalı olsa da emniyetiniz için buna değerdir. Sakın ucuza kaçmayın.

3) Özel bir pile sahip olan bu sistem pili bittiğinde piyasadaki piller orijinali gibi sonuç vermez. Bu yüzden uzmanlar pil değişimi yerine yeni sistem takmayı tavsiye edilmektedir.

4) Satın alam, değişim, tamirat ve senkronize için üretici firma ve yetkili servisler ile irtibata geçiniz. Yolunuza güvenle devam etmek içi orjinal ürün tercih ediniz.

Yorum Yap

Yorum Yap