İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Lastikleri
  3. Lastik Basıncı Kaç Olmalı?
Trendlerdeki Yazı
reaksiyion-alkis

Lastik Basıncı Kaç Olmalı?

Lastik Basıncı Kaç Olmalı?

Lastik Hava Basıncı Nedir?

Araba lastiklerinin hava basıncı hakkında öncelikle bilinmesi gereken, her arabanın modeline ve lastiklerinin ebadına göre hava basılmaktadır. Yeni alınan ve sıfır olan arabaların kullanma kitapçıkları olmaktadır. Lastik hava basıncı hakkında o kitapçıklarda her lastik ebadına göre Psi verileri araba sahiplerine bildirilmiştir. Sıfır araba almayanlar kitapçık elinde olmayanlar bu değeri arabanın ön kapının iç kesiminde, yakıt depo kapağında ve bagaj içinde bir yerlerde, Lastik hava basıncının lastiğin ebadına göre kaç Psi olması gerektiği yazılı olarak bildirilmektedir. Arabalarda lastik hava basıncı değeri Psi olarak yazılmaya bilir Avrupa ülkelerinin kullandığı Bar basınç değeri olarak yazabilmektedir.

 Psi ve Bar Farkı Nedir?

Lastik hava basınca kullanılan iki birim vardır. Bunlar Psi ve Bar olarak adlandırılır. Kullanılan bu değerlerden Bar değerinin kısaltılmış b harfi ile simgelenir. Bar birimi genel olarak dünyanın her yerinde kabul görmüş, Avrupa ülkeleri tarafından kullanılmaktadır. Ama bazı ülkelerde Bar yerine Psi kullanılmaktadır.

Aracınızda lastik basınç değeri Bar olarak verilmiş ve lastik şişirme yerlerinde makineler Psi değerinde ise 1 Bar=14,5 Psi değerine eşittir. Araç kapısında 2.2 bar yazıyorsa bu Psi değeriyle çarpılır ve yaklaşık olarak 32 Psi’e denk gelmektedir. Bar değerini Psi değeriyle çarparak öğrenilir.

Türkiye’de kullanılan lastik hava basıncı Psi’dir. Ama kullandığınız lastik şişirme makineleri araç sahiplerini yanıltabilmektedir. Tam olarak çalışmaya bilirler Psi değerini ölçemeyebilirler. Düzgün bir şekilde ölçen makineler kullanılmalıdır ya da lastikçilere yaptırılmalıdır.

 Basınç Ne Kadar Olmalıdır?

Sıfır araba sahibi olanlar kullanma kitapçıklarındaki Psi değerine göre lastiklerini şişirmelidirler. Bu kitapçıkta arabanın hava basıncının ne kadar olacağı yazmaktadır. Kitapçığı olmayanlar depo kapak içinde ya da şoför kapı arası gibi yerlerde yazmaktadır. Psi değerine göre hava basıncı yapılmalıdır. Psi olarak yazmayan araçlarda Bar olarak yazmaktadır. Bar değerini Psi’e çevrilerek lastik hava basıncı yapılmalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap