1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Lastikleri
  3. Lastik Seçimindeki 5 Önemli Unsur
Trendlerdeki Yazı

Lastik Seçimindeki 5 Önemli Unsur

Lastik Seçimindeki 5 Önemli Unsur

1-Lastik Ebadını Öğrenin

            Aracınız için doğru lastik seçimi konusunda işe lastik ebadınızı öğrenerek başlayabilirsiniz. Unutmayın doğru lastik seçimi için lastiklerinizin üzerinde bulunan marka, ebat ve türünü öğrenmek çok önemlidir. Araştırma yapılırken bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

 2-Mevsim Ve İklim Koşullarını Göz Önünde Bulundurun

            Yaşadığınız yerin iklim şartlarına göre lastik tercihi yapılmalıdır. Örneğin; hiç kar yağışı olmayan ve genel olarak +7 derece hava sıcaklığı olan bir bölge için standart özelliklerde yaz lastiklerini tercih edebilirsiniz.

            Ancak yaşadığınız yerde tam tersine ağır kış şartları yaşanıyorsa bu iklim şartlarına uygun kış lastikleri tercih edilmelidir. Çünkü kış lastikleri karda ve buzda ve çamurlu yollarda kullanım için tasarlanmıştır ve bu hava koşullarına göre test edilip piyasaya sürülmüştür.+7 derece ve daha düşük sıcaklıklar için kış lastikleri tercih edilmelidir. Ve unutulmamalıdır ki mevsimine göre lastik seçimi güvenlik açısından son derece önemlidir.

 3-Aracınızın Kullanım Alanına Göre Tercih

            Aracınızı örneğin ağır yükler taşımak için kullanıyorsanız lastik seçiminizi ona göre yapmalısınız. Her lastiğin yük değeri bulunmaktadır. Yük değerini öğrenerek kullanımınıza uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

 4-Her Yönüyle İyi Bir Lastik

            İyi bir lastik ıslak ve kaygan yollarda daha kısa mesafede durmalıdır. Unutmamalıdır ki bazen 1-2 metre ile kazadan kurtulabilirsiniz. Güvenlik, yakıt tasarrufu ve uzun ömürlü bir lastik doğru bir tercih olacaktır. Şu da iyi bilinmelidir ki bu üç özellik her lastikte bulunmayabilir. Genelde lastikler de bu özelliklerden bir ya da iki tanesi bulunur. Doğru lastik tercihi yakıt tüketimine doğrudan etki edecektir.

 5-Uzun Vadeli Düşünmeli

            Fiyat olarak cazip olsa bile yukardaki özelliklere sahip olup olmadığı kısa vadede kazandırsa bile uzun vadede kaybettirebileceği unutulmamalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap