1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. LPG Arızaları ve Sebepleri Nelerdir?

LPG Arızaları ve Sebepleri Nelerdir?

LPG Arızaları ve Sebepleri Nelerdir?

LPG benzin ve dizeldeki yakıt masrafından kurtulmak amacıyla geliştirilmiş olan ve bugün Türkiye’de neredeyse benzinli otomobillerin tamamında uygulanan bir sistem. Hatta sıfır araç alınırken bile LPG’li olarak tercih edilebiliyor.

LPG’li araç tercih edilmesinin en büyük nedeni ekonomik yakıt imkanı sağlıyor olması. Türkiye’de bugün benzin fiyatlarına bakıldığında çok yüksek olduğu görülüyor dolayısıyla burada LPG’li bir araç taktırmak ta kaçınılmaz bir hal almış oluyor. Evet, LPG’li araç tercih etmek ekonomik bir yöntem ancak her sistemde olduğu gibi LPG’de de bir takım arızaların olması kaçınılmaz. Bu yazımızda ise LPG arızaları ve sebepleri konusunda detaylar vermek istedik.

LPG SİGORTASI ATMA NEDENLERİ

LPG sistemi döşenirken elektrik aksamının korunabilmesi açısından sigorta takılması gerekir. Çünkü olası bir duruma karşı LPG’nin güvende olması gerekecektir. LPG’li araçlarda sık karşılaşılan bu durumun birkaç önemli nedeni vardır.

Düşüm amperli sigorta takılmış olması

Elektrik ve kablo tesisatının su alması

Kısa devre

LPG düğme arızası

LPG ARIZA LAMBASI YANIYOR

LPG fabrikasyon olarak takılmadığı için bazı sorunlara neden olabilir. Bunların başında da arıza lambasını yakabiliyor olması. Bunun da nedenleri aşağıdadır.

LPG enjektörü araca uygun değilse

Kablo tesisatı doğru bir şekilde bağlanmamışsa

LPG ayarının doğru yapılmaması halinde

Aracın beyninde bir zarar oluşmuşsa.

GAZ GÖSTERGESİ ARIZASI

Gaz göstergesi arızasını üç başlık altında değerlendirebiliriz. Bunlar ise şu şekildedir.

PG şamandırası arızalıysa gösterge doğru çalışmaz.

LPG sensör camında arıza varsa bu da etken olabilir. Sensör kablosundaki problem en bilindik nedendir.

Son olarak LPG anahtarında yüksek ya da düşük akımdan kaynaklanan arızadan dolayı gaz göstergesinde arıza meydana gelebilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap