1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Lpg Nedir? Hangi LPG’yi Tercih Etmeliyiz?
Trendlerdeki Yazı

Lpg Nedir? Hangi LPG’yi Tercih Etmeliyiz?

Lpg Nedir? Hangi LPG’yi Tercih Etmeliyiz?

Hangi LPG’yi Tercih Etmeliyiz?

Bütan ve propan gazlarının karıştırılması sonucu elde edilen ve sıvılaştırılmış petrol gazı anlamına gelen LPG özellikle son yıllarda petrol rezervlerinin azalması açısından alternatif ve daha ekonomik bir araç yakıtı olmuştur. Bu yakıt benzinli araçlara montaj edilebilen bir kit sayesinde araçların daha uygun fiyatlarla kullanılmasını sağlamakla birlikte fabrika üretimi olarak Orijinal hali ile de LPG ile çalışan markalarda bulunmaktadır.

LPG Markasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bütan – propan oranı 30% – 70% olarak kabul edilen LPG’de firmalar arasındaki fark bu orandaki küçük değişimler ve kullandıkları bazı yakıt katkılarına bağlı olarak değişmektedir. Halk dilinde kirli dedikleri gazlarda ise aslında kullanılan bütan ve propanın saflık değeri ile alakalıdır. Hemen her markanın internet sitesinde sattıkları LPG ürününe ait kimyasal ve fiziksel özellikler tablosu bulunmaktadır. Bu tablo içerisinde 1 litre LPG karşılığında alınabilecek enerji miktarı mutlaka yer almaktadır. Dolayısı ile tercih edilecek LPG markası bu tabloların kıyaslanması ile belirlenmelidir.

Lpg Arıza Ve Sebepleri İçin İse Buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Verim ve ekonominin dışında ise günümüzün ve muhtemelen yakın geleceğimizin en önemli konusu olan hava kirliliği de yakıt seçiminde ilk bakılması gereken bir unsurdur. Alınan yakıtın hava kirliliği yaratma oranının en az olması gelecek nesillere aktaracağımız ülkemiz ve dünyamız için yapılabilecek çok önemli ve kolay bir seçimdir.

LPG Hep Aynı İstasyon/Markadan Mı Alınmalı?

Bu konuda genel bir kabul vardır fakat böyle bir şart yoktur ama istikrarın yararlı olmasının iki önemli sebebi vardır. Birincisi farklı markadaki gazların içerisindeki katkı maddesi ya da kirlilik dediğimiz saflık derecesini bozan maddeler bazen birleştiğinde yakıtın verimini düşürebilmektedir. Bu sebeple aynı markadan alındığında katkı maddeleri de hep aynı olacağından verimi düşürecek başka bir etmen ortadan kaldırılmış olur. İkincisi ise LPG alındıktan sonra eğer bir gaz ayarı yapıldı ise o ayar alınan gaz bileşimine göre motoru en verimli çalıştıracaktır. Bilindiği gibi LPG araçlarda hava ile karıştırılarak kullanılır ve LPG ayarı yapıldığında aslında hava – LPG karışımı ayarlanmış olur. LPG markalarındaki bu küçük değişimler bile farklı hava oranlarında farklı tepkiler ve verimler ortaya koyabilmektedir.

Hangi LPG’yi Tercih Etmeliyiz?

LPG seçim kriterleri açısından ülkemizde en çok tercih edilen markalar Shell ve OPET (Aygaz) gelmektedir. Bunların dışında İpragaz, Total, Aytemiz gibi markalarda satış rakamları açısından tercih edildiği gözlemlenmektedir. Kullanıcı hangisini tercih edeceğini yukarıdaki kriterlerin yanı sıra istasyonda verilen hizmetin kalitesi ile de ölçebilmektedir ve bu konuda OPET açık ara ileridedir.

LPG Fiyatları Nasıl Belirlenir?

LPG içeriği yukarıda anlatıldığı gibi teşekkül ettiğinden kullanılan bileşenin kalitesi ve sürecin maliyetine göre LPG fiyatı hesaplanır. Buna ek olarak nakliye ücreti de aynı marka LPG’nin farklı şehirlerde farklı fiyatlara satılmasının sebebini oluşturmaktadır. İstasyon, çalışan gibi diğer işletme giderleri de bu maliyete katılan genel kalemlerdir.

Yorum Yap

Yorum Yap