1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. LPG’nin Araçlar Üzerindeki Etkisi ve Gerekli Bilgiler
Trendlerdeki Yazı

LPG’nin Araçlar Üzerindeki Etkisi ve Gerekli Bilgiler

LPG’nin Araçlar Üzerindeki Etkisi ve Gerekli Bilgiler

LPG’nin açılımı likit petrol gazıdır. Lpg petrolün yan ürünüdür. Hidrokarbonlar gurubundandır. Bu gaz kokusuzdur. Fakat insanlar tarafından içine bir madde konularak kokulandırılır. Bu sayede kaçak yaptığı anlaşılmaktadır. Koklandığından zehirsizdir. Fakat havadan ağır olduğundan dolayı kapalı ortamda yere çöker. Bu kapalı ortamda çok kalan insan ya da hayvan zamanla oksijen bulamayacağından dolayı zehirlenir.

LPG’nin Araçlar Üzerindeki Olumlu Etkileri Nelerdir?

LPG diğer yakıtlara göre ucuzdur. Temiz yanar. Bu sayede motor ömrü uzar. Herhangi bir tamirat gerektirdiğinde az vakit alır. Parçaları ucuzdur. LPG kuru bir madde olduğundan silindir yağlanmaz. Karter yağı sulanmaz. Motor yağı hemen eskimez. Egzozdan kötü koku bırakmaz ve çıkan duman göz yakmaz.

LPG’nin Araçlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir?

LPG ile çalışan bir araç, benzinle çalışan bir araca göre motor sıcaklığı fazladır. Yaklaşık yüzde 15 daha sıcak hale gelen motor, uzun vadede sorunlarla karşılaşır. Çünkü benzinli motorlar, mümkün olduğu kadar az ısınacak şekilde tasarlanmıştır. Bu aşırı sıcaklık durumu motorun parçaları olan, katalitik konvertör ve egzoz sisteminden tutunda, plastik aksamların bile zamanla zarar görmesine ve özelliklerinin kaybolmasına sebebiyet verir. Bu sebepten dolayı LPG ile çalışan motorların özellikle uzun yolda çok zorlanılmaması, yüksek hız yapılmaması, sıcaklığın mümkün olduğu kadar dengeli tutulması gerekir. Fakat maalesef bu sıcaklık konusunu çoğu kullanıcı göz ardı etmektedir.

Diğer bir sıkıntı ise yağlama problemidir. LPG, benzin gibi silindirin iç kısmını ıslatmaz. Aksine kurutur. Yağlama özelliği olmayan ve yüksek ısıda çalışan LPG, silindire temas ettiğinde, silindirin içinde bulunan supapların zarar görmesine sebep olur. Özellikle magnezyumdan yapılmış bazı supapların daha da erken zarar görmesinin sağlar. Bu sebepten dolayı aracına LPG taktıran araç sahiplerinin, bu işlemin yanında, aracın supaplarını da değiştirerek, çelik supap takmaları önerilmektedir. Neredeyse her araca uygun çelik supap üretilmektedir. Supapları eriyen araçlarda zamanla motorda tekleme meydana gelir. Supap eriyen araç bu şekilde kullanılmaya devam edilirse, zamanla aracın katalitik konvertörü de hasar görür. Maddi zarar çok artar

Yorum Yap

Yorum Yap