1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Manuel Şanzımanlarda Yağ Değişimi Yapılır mı?

Manuel Şanzımanlarda Yağ Değişimi Yapılır mı?

Manuel Şanzımanlarda Yağ Değişimi Yapılır mı?

Her araç zaman içerisinde belli bir kilometre yapar bu görev esnasında da motordaki her parçanın ayrı çalışıyor olması motor içerisindeki sıvılarında artık eski görevlerini yapamamasına neden olur. Bu nedenle araçlarda düzenli bakım önemlidir. eğer ki siz sahibi olduğunuz aracınızla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız o zaman mutlaka yıllık bakımlarının yapılmasına özen göstermeniz gerekir.  Genel bakım için konuşacak olursak yağ değişimi, hava filtresi değişimi bir takım temel girişimlerin mutlaka yapılması gerekir. Bunu biliyoruz ancak bir aracın şanzumanı hakkında genellikle bilgi yetersizdir. Bu yazımızda da manuel vitesli araçlarda şanzıman yağı değişir mi? bu konu hakkında bilgi verelim istedik. Hatta değişiyorsa kaç kilometre de bir değiştiği de önemlidir.

Manuel Şanzıman Yağı Değişimi

Manuel şanzımanlarda yağ değişimi yapılır. Bazı özel hizmet veren usta denilen kişiler bu konuda bir yanlış bilgiye sahip olup manuel şanzıman yağının değişmeyeceğini iddia ederler ancak siz onlara asla kulak asmayın yanılgıya düşersiniz. Genelde bu tür insanlar sizi başlarından savmak için bunu söylerler. Unutmayın ki her şeyin bir ömrü vardır ve araç üreticileri de kataloglarında zaten bunu açıkça belirtmişlerdir. Bu nedenle de manuel şanzıman yağı değişimi yapılmalıdır.

Değişimin yapılacağını belirttik ancak şimdi kafanız da bu yağ değişiminin ne zaman yapılacağı sorusunun olduğunu tahmin edebiliyorum onu da kısaca belirteyim.

Şanzıman Yağ Değişimi Periyotları Nedir?

Bu konuda size söyleyebileceğim kesin ve net bir bilgi yok. Bunun nedeninin ise her aracın şanzımanının ve genel anlamda yapısının birbiri ile aynı olmadığıdır. Bunun içinde şanzıman yağlarında değişim araç belli bir kilometreye geldiğinde değil aracın durumuna göre yapılır. Ancak şunu söylemek yerinde olacaktır ki bu yağ sürekli olarak değişen bir yağ değildir. Siz eğer ki içim rahat olsun amacındaysanız o zaman 40 bin kilometrede bir seviyesini kontrol ettirdikten sonra değişimi gerçekleştirebilirsiniz.  Otomobillerin kataloglarında değişim süresi genellikle 80 bin 100 bin arasında oluyor.

0.0110
0.0Ortalama Puan
Yağ değişimi hakkındaki sorularınızı yorumlardan sorabilirsiniz.

    Yorum Yap

    Yorum Yap