1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Marş Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?
Trendlerdeki Yazı

Marş Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?

Marş Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?

Motorun harekete geçmesini sağlayan sistemler bütünü marş motoru şeklinde ifade edilmektedir. Marş motorları akümülatörden gelen elektrik enerjisi sayesinde işlevsel hale gelirler. Marş motoru kontak çevrildiği zaman harekete geçer. Marş motorunun harekete geçmesi krank miliyle ilişkisi bulunan volan dişlilerinin aktif hale gelmesini, yakıt ve havadan oluşan bileşenin motora girişini ve son olarak da pistonların ilk eylemini gerçekleştirmesini sağlar.

Küçük Motorlarda

Zaman zaman daha az komplike ve daha küçük motor tiplerinde, örneğin; jeneratörler gibi, krank mili kasnağıyla ilişkisi bulunan bir mekanizmanın harekete geçirilmesiyle ve ya motosikletlerde görülebileceği gibi ayak yardımıyla pedalı aktif hale getirerek ilk eylem gerçekleştirilmiş olur ve böylece marş motorunun işlevi kişiler tarafından manuel bir yöntem izlenerek üstlenilir.

Marş Motorunun Çalışma Süresi

Marş motoru ortalama özelliklere sahip bir aracın ya da motorun en yüksek enerji tüketimini gösterdiği parçasıdır. Bu sebepten ötürü marş aktif hale getirildiği zaman aracın iç ışıklandırma sisteminde ve farlarında bir kısılma hali söz konusu olur. Bunun için marş motorunun tavsiye edilen en yüksek aktif durumda tutulma müddeti 10 saniyeden fazla değildir. Şayet 10 saniyeden uzun bir süre boyunca aktif halde tutulursa akümülatördeki elektriğin tamamı tükenir. Ek olarak marş motorunun pistonların hareket haline geçişini sağlamak dışında herhangi bir görevi olmadığı için imalatında çoğu zaman hafif malzemeler tercih edilir. Bunun anlamı marş motorlarının uzun zaman boyunca aktif halde bulunmak için gerekli donanım ve dayanıklılığa sahip olmadığıdır.

Marş Motorları Neden Arızalanır?

Marş motoruna dair en önemli husus motor aktif vaziyetteyken marş motorunun çalıştır vaziyete getirilmemesi gerektiğidir. Eğer motor aktif vaziyetteyken marş motoru çalıştırılırsa volan dişlilerinin zarar görme olasılığı artar. Marş motoru çalışmadığında düşünülmesi gereken ilk şey akünün boşalmış olabileceğidir. Aküde bulunan kutup başlarının yerinden çıkmış ve ya gevşemiş olması da bir başka ihtimaldir. Marş motorları içlerinde bulunan kömür tükendiğinde de çalışmayabilirler. Aküde bulunan kutup başlarındaki paslanma marş motorunun çalışmasına engel olabilmektedir. Bunlar kontrol edildikten ve eksikler giderildikten sonra marş motoru hala çalışmıyorsa bu daha komplike bir problemin olabileceğini gösterir.

Bir önceki yazımız olan Yakıt Tasarrufu Yapmak İçin Arabamı Nasıl Kullanmalıyım? başlıklı makalemizde Yakıt tasarrufu, Yakıt tasarrufu nasıl yapılır? ve Yakıt tasarrufu yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap