1. Ana Sayfa
  2. Geleceğin Otomobilleri
  3. Mart Ayının Sonunda Yerli Otomobil İçin Şirket Kurulacak

Mart Ayının Sonunda Yerli Otomobil İçin Şirket Kurulacak

Mart Ayının Sonunda Yerli Otomobil İçin Şirket Kurulacak

BMC yönetim kurulu başkanı Ethem Sancak, yerli otomobil üretimi için kurdukları ortak girişim grubunun şirket kuracağını açıkladı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Merkezi’nin Türkiye İstişare toplantılarının 8’incisi Sakarya’da düzenlendi. Sakarya Şube binasında MÜSİAD Otomotiv Sektör Kurulu Başkanı Osman Özdemir’in moderatörlük yaptığı programda, BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak ve Okan Üniversitesi Enerji Sistemler Mühendisliği Bölüm Başkanı Profesör Doktor Nejat Tucncay konuşmacı olarak katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçen yıl Kasım ayında açıklanan yerli otomobil ortak girişim grubunda yer alan BMC’nin patronu Ethem Sancak, yerli otomobil üretimiyle ilgili önemli haberler verdi.

Ortak girişimin çalışmalarını aktaran Sancak, “Yaptığımız planlamaya göre Mart’ın sonuna kadar şirket kurulacak. Şu anda zaten hazırlıkları 5 yıllık, 10 yıllık, 20 yıllık planlamalar yapılmakta. Boş durmuyoruz. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın, Devletiminizin büyük desteğini görüyoruz. Cumhurbaşkanımız zaten külliyede bu konuyla ilgili denetim kurdu. Her şeyi denetlediği gibi, bizi de denetliyor. Bu bizim açımızdan güzel bir şey. Çünkü bu Türkiye’nin uluslararası alanda bayrak gösterme hareketi. Herhangi bir ticaretten öte bir şey. Bilgi ve teknolojileri sektöründe Türkiye yerli otomobil uygulaması ile birlikte bir iş sektörünü millileştirmiş olacak. Olayı sadece araba olarak düşünmememiz lazım. Olayın çeşitli boyutları var. İnsanlığın gittiği bir alan, yapay zeka, teknoloj, yazılım, bunların hepsi bir araya gelecek. İşte Türkiye bu adımla bunlara da adım atmış oluyor.” dedi.

Halk bize finans konusunda yardımcı olur

Ethem Sancak, yerli otomobil üretiminin finans konusuna ilişkin de, “Biz finansmanından korkmuyoruz. Biz bunu düzgün anlatırsak halk bu işin finansmanını üstlenir. Biz elimizdeki maddiyatın son kuruşuna kadar vereceğiz. Paramız bittiği zaman halka yöneleceğiz. Diyeceğiz ki, bak bu kadar para lazım, bizim paramız bitti. Türk milleti halkı bize fazlasını bile verir.” ifadelerini kullandı.

Sancak, yerli otombilin Sakarya’da üretilmesi hakkında da, “Bana sorarlarsa ben de Sakarya’da olmasını isterim. Sakarya lehine lobi yapacağım, benim bütün herşeyim burada.” diye konuştu.

Her şeyimi bırakıp savunma sanayi işine girdim

Soru-cevap ile ilerleyen programda Ethem Sancak, “İşe girdik, Allah yardım etti, girişimci olduk. Sağlık sektörüne girdik, onun da en büyük bileşeni olduk. Fakat değişme sürecinde Allah, Tayyip Erdoğan isimli bir adam çıkarttı önüme. Teoride dinimi öğrenmeye çalışırken, pratik olarak uygulamasını gördüm. Bu benim için büyük bir şanstır. Çünkü şu andaki Müslümanların yaşantısına baksaydım, çok zor dönerdim dinime. İslami teorileri öğrenince bir de somut örneğini görünce karşımda Allah’a şükür o hızla 7 kez hacca gittim. Şimdi de iyi bir Müslüman olmaya çabalıyorum. O da dik duruyordu. Emperyalizme karşı, yağmacılara karşı, mazlum milletlerin hak ve hukukları için dik duruyordu. Bu millette ona “Dik dur eğilme, bu millet seninle’ diyordu. Fakat hamasi bir nutukla dik durulmaz. Eğer savunma sanayiniz yoksa, dik duramazsınız. Onun için bütün işleri sattım, sağlık sektöründe de tüm her şeyimi sattım. Aileden benimle bu yolculuğa çıkmaktan çekinenlere de paralarını verdim ve savunma sanayi işine girdim” dedi.

Sakarya valisi İrfan Balkanlıoğlu da yerli otomobil üretiminin Sakarya’da yapılmasını isteyenlere ilişkin; “Sakarya’da otomotiv ve yerli otomotiv denilince büyük bir heyecan görüyoruz. Sakarya birçok açıdan şanslı, İstanbul gibi birçok büyük şehre de yakın. Stratejik konum olarak da Karasu’da büyük bir limanımız var. Yan sanayisi ile bu konuda yetişmiş ve tecrübeli insan gücüyle hem de Avrupa’ya yakınlığı ile, pazarlama noktalarıyla büyük önem taşıyor” diye konuştu.

Yorum Yap

Yorum Yap