1. Ana Sayfa
  2. Otomobil İnceleme
  3. Mazda 3 HB 1.5 Reflex İncelemesi
Trendlerdeki Yazı

Mazda 3 HB 1.5 Reflex İncelemesi

Mazda 3 HB 1.5 Reflex İncelemesi

BİR JAPON HARİKASI !

Her açıdan mükemmel diyebileceğiniz bir araçla karşı karşıyasınız. Japonlar bu sefer aşmış diyebiliriz. Önden bmw 1.16 yı andıran bu otomobil performans, motor, şanzıman, yakıt tüketimi, konfor ve donanım gibi neredeyse her açıdan üst düzey bir araç. Piyasaya yeni sürülen bu araç sadece benzinli olarak üretiliyor. Alıp sonradan LPG taktırırım diyorsanız bu sefer yanılıyorsunuz. Çünkü Mazda bu modelinde atmosferik motor kullanmış. Yani şöyle ki bu araçta buji yok ateşlemeyi dizel araçlarda ki gibi sıkıştırma ile yapıyor.

Haliyle buji olmadığı için araca LPG takılmaz. Japonlar bu aracı tamamen benzine göre tasarlamış diyebiliriz. LPG taktıramadığınız için çok yakar diye düşünüyosunuz şuan muhtemelen ama pekte öyle değil durum. Yakıt tüketimi şehir içinde 6.5 litre şehir dışında ise 4.3 litre. Bu rakamlar az sonra sayacağım özelliklere sahip bir araba için gerçekten düşük rakamlar.

PERFORMANSI GÖZ DOLDURUYOR

6 ileri vitesli araba 0-100 km hızlanmasını 10.4 saniye gibi harika bir sürede tamamlamış. 1.5 motoru 120 HP beygir gücü üretiyor ve maksimum çıktığı tork 150 Nm. Performans bakımından çok atak bir araba. 364 litrelik bagaj hacmi ihtiyaçları karşılayacak düzeyde. Peki arabanın piyasası ne kadar dediğinizi duyar gibiyim. Boş paketi 63.600 TL’den piyasaya sürülen aracın dolu paketi 70.000 TL’ye kadar çıkabilir. Mazda 3 HB 1.5 Reflex’in ikinci el piyasası ise şu aralar hiç yok denecek kadar az. Bunun nedeni ise arabanın piyasaya yeni sürülmesi ve arabayı alanların kolay kolay satmayacağı bir araçla karşı karşıya kalması.

ARABADA YOK YOK !

Aracın sahip olduğu donanımlara gelirsek ABS, EBD, ESP, ASR, park sensörü, hız sabitleme sistemi, yokuş kalkış desteği, lastik basınç uyarı sistemi, direksiyondan kumanda, xenon farlar, start-stop sistemi, otomatik kararan iç dikiz aynası, çelik jantlar ve birkaç önemli özellikle birlikte neredeyse eksiksiz bir donanıma sahip. Bu özelliklerin sürücüye büyük bir kolaylık sağlayacağı kesin. Görüntü olarakta çok kaliteli bir ön konsola sahip.

Gerek dış görüntüsüyle gerek iç donanım görüntüsü ve zenginliğiyle gerekse sağladığı yüksek performansla çok konuşalacak bir araca benziyor fakat arabanın fiyatı bize çok gelebilir ki öyle de. Malum ülkemizde ki vergi durumu bunu etkileyen en önemli unsur. Bizde isterdik böyle bir arabayı 50-55.000 TL gibi fiyatlara satın almayı ama şuan ki durumumuz bu ve yapabileceğimiz bir şey yok. 70.000 TL gibi bir bütçeniz varsa ve araba bakıyorsanız bu aracı ilk üçe koymanızı ısrarla tavsiye ederim. Kesinlikle pişman olmazsınız.

Yorum Yap

Yorum Yap