1. Ana Sayfa
  2. 2018 Model Otomobiller
  3. Mazda CX-5 Detaylı İncelemesi Ve Fiyatı

Mazda CX-5 Detaylı İncelemesi Ve Fiyatı

Mazda CX-5 Detaylı İncelemesi Ve Fiyatı

Dünya savaşından sonra yaşadıkları kalkınma süreci ile tüm dünyaya adeta ders veren japonların şüphesiz en başarılı markalarından biri de Mazda markasıdır. Birçok aracının kendi sınıfında kült olmayı başarabilen yapısı nedeniyle oldukça popüler olan firma 2000’li yılların başında yaşadığı durgunluğu son yıllarda popüler kültüre kendi çizgilerini katarak aşmayı başardı.

CX-5 Modeli ise kendi araç sınıfında hem tasarım olarak hem de performans açısından oldukça iyi bir konuma sahip. Markanın kendine özgü belirlediği KODO tasarım yapısıyla özgün bir yapının ortaya çıkarıldığı bu araç hem performans hem de görsellik arayanlar için biçilmez bir değere sahip desek pek abartmış sayılmayız dostlar. Lafı fazla uzatmadan aracın özelliklerine ve performans değerlerine değinmek istiyorum.

MAZDA CX-5 İNCELEMESİ

Aracın ilk olarak tasarım yönüne değindiğimiz zaman, kokpit bölümünde bizi 7 inç büyüklüğünde bir multimedya ekranı karşılıyor. Malzeme kalitesinin oldukça yüksek olması nedeniyle araca bindiğiniz zaman yüksek kalite bir araca bindiğiniz fark etmeniz çokta uzun sürmüyor. Sonrasında ilk kez bu araçta gördüğüm Mazda Hud teknolojisi ile dijital verilerin arabanın ön camına aktarılması ile sürücünün dikkati her zaman daha yüksek tutulması planlanmış.

Bagaj kısmında diğer araçlara nispeten daha az bir alan olsa da yine de beklentileri karşılayacak seviyede. Bagajın genişliği toplamda 506 litrelik bir hacme sahip. Yol tutuş konusunda da japon mühendislik harikasını görüyoruz diyebilirim. G-Vectoring adı verilen teknoloji sayesinde virajlara girdiğiniz zaman daha az direksiyon adı verilen komut sayesinde yol tutuşu maksimum seviyeye çıkartılıyor.

Motor – performans ilişkisini incelersek aracın, 2.0 litre benzinli ve 6 ileri otomotik vites seçeneği bulunuyor. Bu motor 160 beygir gücünde olup 208 Nm tork üretim kapasitesine sahip. 10.5 saniyede 0 km’den 100 km’ye çıkan aracın maksimum hızı ise 188 km/s olarak hesaplanmış. Aracın satış fiyatı 202.500 TL olarak belirlendi. Bu durum bazı avantajları ve eksileri beraberinde getiriyor. Tasarım malzemesinin yüksek kaliteli olması, düşük yakıt tüketiminin olması gibi durumlar avantaj yaratırken, motor ve donanım seçeneğinin tek ve standart olması, vergilendirme seviyesi, süspansiyonlarda iyileştirme yapılmasının açık olması ve aracın mobil uygulamalar ile eşleşme durumunun kötü olması dezavantajları olarak listemize geçiyor.

Yorum Yap

Yorum Yap