İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Mazot Pompası Arıza Belirtileri Nelerdir ?
Trendlerdeki Yazı

Mazot Pompası Arıza Belirtileri Nelerdir ?

Mazot Pompası Arıza Belirtileri Nelerdir	?

Benzinli ve LPG’li arabalarda yakıt olarak benzin kullanılırken, dizel arabalarda yakıt olarak mazot kullanılır. Dizel arabalarda bu mazotun motora pompalanması için mazot pompası kullanılır ve dizel bir arabanın en önemli parçalarından biridir. Sürekli çalışan mazot pompası sık sık arızalanan parçaların başında gelir. Arızanın erken farkına varmak ve en yakın servise gitmek arabanın sağlığı için çok önemlidir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ile karşılaşabilinir.

Mazot Pompası Arızalarının Sonuçları

Arabalarda kullanılan bütün sistemlerin bir ömrü vardır, kimisinin ömrü çok çok uzunken kimisinin ömrü daha kısadır. Mazot pompasının da bir ömrü vardır. Ömrünü tamamlamaya yakın Mazot pompası verimsiz çalışmaya başlayacaktır. Bu verimsiz çalışma sonucu arabanız normal yaktığından fazla yakarak cebinize zarar verecektir. Mazotlu araba içinde dolaşmak için ve motora gitmek için mazot pompasına ihtiyaç duyar dolayısıyla mazot pompasının tamamen bozulması demek arabanızın motorunun yakıtsız kalması yani çalışamaması demek bu durumun sonucunda yolda kalmak kaçılmaz olabilir. Bu durum fazlasıyla bir masraf olacaktır.

Mazot Pompası Arıza Belirtileri

Arabasını iyi tanımayan bir şöförün mazot pompasının hasarını hemen fark etmesi beklenemez fakat zaman geçtikçe arıza belirtileri artacaktır. İlk olarak soğuk çalıştırma yapılırken marşı almasına rağmen motor çalışmıyor ise ve gaz verilmesi gerekiyor ise bu mazot pompası arızasından şüphe edilebilir. Rolanti bir artıp bir azalıyor ise veya araba stop etme durumuna geliyor ise bu durumun nedeni mazot pompası olabilir.

Normalde kullanıldığından daha fazla gaza basma isteği doğuyorsa, yokuşta çekiş problemi yaşanıyor ise yeterince basınçlı bir hava pistonlara ulaşmıyor demektir bunun nedeni mazot pompasının arızası olabilir. Mazot pompasının sesi normal şartlar altında arabanın içine ulaşıp şoförü rahatsız edecek bir ses değildir.Mazot pompası arızası durumunda pompa normalde yaydığı sesten fazlasını yayacaktır hatta kullanıcıyı rahatsız edecektir.

Mazot pompası eskisi kadar verimli çalışmadığı için piston içinde de verimli bir yanma olmayacaktır. Verimli yanma olmaması emisyonları arttır ve arabanın daha fazla yakmasına neden olur. Eğer bu bahsettiğim belirtilerin hepsi birden arabada görülüyor ise yüksek ihtimalle arabanın mazot pompasında bir sorun olabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 4 hafta önce

    Allah razı olsun 1 haftadır bu konuyu araştırıyorum nihayet düzgün bir şey buldum.