1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Metalik Boya ile Opak Boya Arasındaki Farklar

Metalik Boya ile Opak Boya Arasındaki Farklar

Metalik Boya ile Opak Boya Arasındaki Farklar
1

Son yıllarda artan vergi yükü ile beraber araba almak isteyen kişiler ikinci el araba almak yerine arabanın sıfır kilometre halini almak için yetkili araba satış bayilerini tercih etmektedir. Bu şekilde alınan araçlarda garanti süreci, teknik destek süreci, sıfır kilometre araba kullanmanın verdiği güven gibi faktörler etkili olmaktadır.

Tabii ki bu tür yetkili araba satış merkezlerinden alınan arabalar ile 2. el alınan arabalar arasında satış esnasında farklılıklar meydana gelmektedir. Örneğin sıfır araç alırken, yetkili bayi çalışanları almak istediğiniz aracın eğer ki seçenekler arasında varsa metalik boyalı halini mi, opak boyalı halini mi almak istediğinizi sorarlar.

Bu konuda fazla bilgi sahibi olmayan tüketici hangi seçeneği seçeceğini bilemez. Biz de bu konu ile ilgili küçük bir açıklama yaparak bahsi geçen iki boya tür arasındaki farklılıkları, avantajları ve dezavantajları size anlatacağız. Ilk olarak metalik boya ile başlayalım. Metalik boya aracı daha canlı gösteren, darbelere ve kazalara karşı daha dayanıklı olan, daha maliyetli olan bir boyadır. Bundan yaklaşık 10 sene önce araç alırken, satış yapan firmalar bazı bilgileri vermiyordu. Örneğin aracın boya kodunu vermediği için, siz aracı aldıktan sonra aracın bir hasar görmesi durumunda boya kodunu bilmemenizden kaynaklı olarak yaptırdığınız boya aracın asıl boyasıyla farklı durmasından dolayı tahmin edilmeye çalışılan yer yama gibi dururdu.

Günümüzde sıfır kilometre araç bayileri artık bu bilgileri verdi için boya uyumluluk sorunu ortadan kalkmıştır. Lakin metalik boyalar yukarıda bahsettiğimiz gibi canlı ve sağlam dahi olsalar da çizilmeye ve hasar almayan karşı bir o kadar dayanıksızdır. Ayrıca metalik boyaları opak boyalara karşı daha fazla fiyatı işlem görmesi nedeniyle İlerleyen dönemlerde araba üzerine harcadığınız maliyet oranı yüksek olabilmektedir.

Opak boyalarda ise, metalik boyalara karşı daha dayanıksız ya daha gösterişsizdir. Maliyet ne kadar düşük olsa da sık sık sanayinin yolunu tutmanız gerekebilir. Böylece kısa vadede değilde uzun vadede daha fazla maliyet problemi ile karşılaşabilirsiniz. Yine de ülkemizde araçlar satılırken genellikle boyalar tercih edilmektedir Bu konuda daha bilgili olan birileriyle ya da sanayiden tanışıklığınız olduğu bir usta ile konuşarak hangisinin daha avantajlı olacağı konusunda profesyonel ve detaylı bilgi toplayabilirsiniz. Ayrıca aracı alırken araç boya kodunu almayı ve bu boya kodunu bir yere not etmeyi kesinlikle unutmayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap