1. Ana Sayfa
  2. Modifiye
  3. Modifiye Parçaları Ve Dizayn

Modifiye Parçaları Ve Dizayn

Modifiye Parçaları Ve Dizayn

Günümüzde sıkça kullanılmakta olan modifiye parçaları, aracımıza farklı bir boyut kazandırma işlemidir. Aracımızın daha güzel bir dış görünüme kavuşmasını sağlar. Araç üzerinde değişik oynamalar yapılarak çok daha farklı bir model ortaya çıkarılabilir. Ayrıca iç modifiye adı altında yapılan performans değişiklikleri ile de aracımızın eskisinden daha güçlü olması sağlanmaktadır.

Fakat akla gelmekte olan bir soru ise hangi parçalar ile modifiye yapılır sorusudur. Modifiye için gerekli tüm parçalar piyasada mevcut durumda bulunmaktadır. Bu parçalar gerekli yerlerden temin edilerek modifiye ustalarınca modifiye yaptırılabilir.

 Modifiye İçin Hangi Parçalar Gereklidir?

            Ülkemizde çok yaygın olarak modifiye yapılmakta olduğu için modifiye parçaları hemen her yerde bulmak mümkündür. Modifiye yaptırmak için aracın her kısmına ait özel parçalar bulunmaktadır. Aracımıza uygun olan parçalar özenle seçilip firmalarda veya özel işletmelerde modifiyesinin yaptırılması gerekir.

 Modifiye Yaparken Hangi Parçalar Kullanılır?

            Modifiye yapılırken 2 tür modifiye türünün parçalarına bakılır. Bunlar iç ve dış modifiyedir. Dış modifiye aracın dış görünümü ile biraz da performans sağlaması açısından gereklidir. İç modifiye ise aracın iç görünümü açısından ağırlıklı olarak motor performansı artırma amacıyla yapılan modifiye türüdür.

 Dış Modifiye Parçaları

            Bu parçaların başlıcaları; Far kitleri ve xenon aydınlatma, Spoiler(rüzgarlık), Lastikler ve jantlar, Cam filmi gibi birçok dış modifiye parçaları bulunmaktadır. Bu modifiyeli parçalar sayesinde aracınız daha iyi bir görünüme sahip olacaktır.

            Far kitleri ve xenon aydınlatma ise aracın orijinal far kitlerinden ziyade daha iyi aydınlatan ve geceleri görüş olanaklarını artırmaya yarayan bir modifiye parçasıdır. Fakat genellikle uzun ve kısa ya da sadece kısa seçenekleri bulunmaktadır. Aydınlatması çok olduğundan geceleri karşıdan gelen sürücüyü rahatsız etmemesi açısından uzun ve kısa olan xenon aydınlatma sistemi pek tercih edilmez. Genellikle sadece kısa versiyonu tercih edilir. Ayrıca beyaz, sarı, mavi gibi farklı renk seçenekleriyle de aracınıza güzel bir dış görünüm sağlar.

            Spoiler(rüzgarlık), araçların genellikle arka ve üst kısımlarına takılarak aracımızın daha havalı durmasına yarayan bir modifiye parçasıdır. Ayrıca araç hız yaptığı zaman rüzgarın araca verdiği de artmaktadır. Spoiler sayesinde aracınızın yol tutuşu da eski haline göre daha iyi olacaktır. Bu parçayı özellikle kendi seçtiğimiz bir şeklini modifiye ustalarına yaptırabilir veya hazırda bulunan herhangi bir araçtan kalma farklı modifiye parçalarını da kullanabiliriz.

            Lastikler ve jantlar da diğer modifiyeli parçalar kapsamında önemli bir dış modifiye parçasıdır. Her araca göre farklılık gösteren lastik boyutlarına uygun jantlar bulunmaktadır. Farklı jant şekilleri ile birlikte iyi bir görünüm elde etmeyi sağlamaktadır. Hangi parçalar ile modifiye yapılır cevabı için genellikle çelik jantlar tercih edilmektedir. Aracınızın bu jantlar sayesinde ağırlığı artacaktır ve yol tutuşu da artacaktır.

 İç Modifiye Parçaları

            Egzos ve Hava Filtresi, Chip Tuning(Beygir ve Tork Artırma) , Blow – Off Vale(Turbo Motoru Faaliyeti) , Nos(Nitro Oksit Sistem) gibi iç modifiye parçaları da aracınızın motor performansını artırma da ve bir bakıma aracınızı görünüm açısından güzelleştirmektedir. Tüm bu iç modifiye parçaları dahilinde aracınız daha sağlıklı ve sağlam bir hale gelmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap