1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Motor Soğutma Suyu (Antifriz) Nedir ve Ne İşe Yarar?
Trendlerdeki Yazı

Motor Soğutma Suyu (Antifriz) Nedir ve Ne İşe Yarar?

Motor Soğutma Suyu (Antifriz) Nedir ve Ne İşe Yarar?

Aracın içerisinde bulunan sıvılardan biri olan Antifriz, donma karşıtı ve soğutucu olarak bilinse de motorun donması dışında aşırı ısınmasına da engel olur. Yani Antifriz motorda sadece donmayı engelleyen değil, aynı zamanda kaynamayı önleyen madde olarak açıklanması daha doğru olur.

Antifriz Nedir?

Antifriz, bir alkol çeşidi olduğu gibi aynı zamanda renksizdir. Piyasada satılan Antifriz maddelerinin renkli olması ve bu farklı renklerde bulunmasının sebebi ise motor üzerinde herhangi bir sızıntı olduğunda suyun renginden ayırt edilmesini sağlamasıdır. Ayrıca hangi özellikte Antifriz kullandığımız da bu renklerin farklı olmasıyla ayırt edilebilir. Sonuç olarak Motor Soğutma Suyu şeffaftır. Renk eklenerek de Antifrizin ayırt edilmesi sağlanmaktadır.

Antifriz Renkleri Ne Anlama Gelir ve Arasındaki Farkları Nelerdir?

Antifriz, alkol çeşidi olmasından dolayı renksizdir. Motor üzerinde herhangi bir sızıntı durumunda, sızıntı olan bölgeyi renginden dolayı kolayca bulmaya yardımcı olur.

Piyasada kırmızı, mavi ve yeşil renkte Antifriz bulunmaktadır. Bu üç tür Antifriz arasında en çok tercih edilen ve en iyisi olarak bilinen kırmızı renk olandır. Kırmızı Renkteki antifrizin özelliği işe; Daha düşük donma noktasına sahip olması en çok tercih edilme sebeplerinden en önemlisidir. Bu yüzden kış mevsimini çok soğuk geçiren bölgelerde daha fazla tercih edilir. Dizel motorlarda ve LPG’li araçlarda özellikle kullanılmaları önerilir. Kırmızı renkteki Antifriz organik inhibitör eklenerek üretilir.

Mavi renkteki Antifriz ise, Klasik teknoloji inhinitör eklenerek üretilmiş, mavi ile renklendirilmiştir. Yeşil renkteki antifriz ise, inorganik inhibitör eklenerek üretilmiştir. Organik olarak bilinen kırmızı Antifriz mavi renkteki Antifrize göre üç kat daha uzun ömürlüdür. Fakat aracın markası ve üretim yılı renk seçiminde etkilidir. Bu seçime örnek verecek olursak, kırmızı renkteki Antifriz etkili bir temizleme yapmasından dolayı yaşlı bir araca eklenildiğinde yerleşmiş olan kirleri etkili bir şekilde atacaktır. Bu etkili temizleme de radyatörde delinmelere neden olacaktır.

Antifriz Ne İşe Yarar?

-Motoru soğutmaya yardımcı olur
-Motorun su kaynatarak hararet yapmasına engel olur
-Motorun ömrünü uzatır
-Motor içerisinde bulunan entegre elemanların aşınmasına engel olur
-Antifriz motor suyunun donma noktasını düşürerek motorun zarar görmesini engeller
-Motora entegre olarak bulunan sirkülasyon pompasının daha verimli çalışmasını sağlar

Yorum Yap

Yorum Yap