1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Motor Yağlama Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?
Trendlerdeki Yazı

Motor Yağlama Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Motor Yağlama Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?
1

Motor Yağlama Sistemi Nedir?

Yağlama sistemi, motorların en önemli işlevlerinden biridir. Öncelikli görevi sürtünmeyi engelleyerek bununla beraber oluşacak aşınmaları en aza indirmektir. Motora bağlı parçaların hepsi birbirine bağlı olarak çalıştığından düzgün bir yağlama yapılmaz ise motorunuzda sürtünmeler yaşanarak arızalara yol açar. Her şeyden önce pistonlar silindir boşluklarına yapışır ve motor işlevini gerçekleştiremez. Yağlama sistemi hem motoru korur hem de ömrünü uzatır.

Doğru motor yağı seçimi nasıl yapılır? Tıklayınız.

Motorun Sessiz Çalışmasında Yağlamanın Önemi

Motorlarda yağlamanın faydalarından biride, motorun sessiz çalışmasını sağlamasıdır. Düzgün bir yağlanma, motorun içindeki çalışan hareketli parçaların çalışma esnasında birbirine çarpmasını engellediği için arada bir izolasyon da yaratarak motorlarda sessiz çalışma ortamı oluşturur.

Motorunuzu Temizler

Yukarıda bahsettiğimiz gibi yağlama sürtünmeyi ve aşındırmayı en aza indirir ama tamamen engelleyemez. Az da olsa aşınmalar parça kopmaları gerçekleşir. Bu durumlarda motorda sirkülasyon içinde olan yağ bu parçaların yağ filtresine kadar ulaşmasını sağlar. Böylelikle motorunuzu kopan parçacıklardan koruyarak temizleme görevini de üstlenir. Aynı zamanda metal malzemelerin paslanması engellenir. Yağlama sisteminin işlevini düzgün şekilde gerçekleştirebilmesi için; muhakkak uzmanlar tarafından uygun görülen yağın kullanılması ve değişim sürelerinin takip edilmesi gerekiyor.

Motorun Isınmasını Engelleyerek Soğuma Sağlar

Motor Yağlama Sistemi Ve Parçalarının Görevi

Çalışmakta olan motor parçaların birbirine sürtmesinden dolayı bir ısı açığa çıkar. Bu ısı yağlama esnasında yağa geçerek motorunuzda soğuma gerçekleşir. Bu şekilde oluşabilecek genleşmeler de büyük oranlarda engellenir. Bu sebepten dolayı motorunuz çalışmaya başladıktan sonra yağ sıcaklığınız da bir artma yaşanır. Yani motorun ısısı yağa geçer.

Motorlarda Yağlanma Nasıl Çalışır?

Motorlarda bulunan yağ pompası, araç çalışmaya başladığı andan itibaren durma yaşanana kadar devrede kalarak yağın dolaşımı sağlar. Motor kapatıldıktan sonra pompa devreden çıkar ve soğumaya başlayan yağ özelliği gereği aşağı süzülür ve karter de toplanır. Bunun içindir ki araç ilk çalıştırma ardından hemen hareket ettirilmeli ve bir süre çalıştırılarak motorun yağlama işleminin tamamlanması beklenmelidir. Eğer aracınızı çalıştırır çalıştırmaz hemen yol alırsanız; piston, sübap ve krank mili parçaları motorun en çok aşınmaya uğrayacak parçalarıdır. İlk çalıştırmada motorun biraz devirli şekilde çalıştırılması ve hemen hareket edilmemesinin sebebi budur.

Yorum Yap

Yorum Yap