1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. MTV Hesaplama ve Ödeme
Trendlerdeki Yazı

MTV Hesaplama ve Ödeme

MTV Hesaplama ve Ödeme

MTV Ve Anlamı

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)olarak alınan vergi, Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Trafik Kanunu uyarınca trafik şubelerinde kaydı bulunan tüm motorlu taşıtlar bu vergiyle vergilendirilir. Bu araçların Trafik sicil kaydı yapıldık tan sonra ödenmeye başlanan bu motorlu araçlar vergisi, trafikteki sicil kaydı kaybolana kadar ödenmeye devam eder.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

Aracın yaşı bu bakımdan önem arz ediyor. Bilakis araç ömürden yedikçe vergi tutarı ödemelerinde de bazı düşüşler olur. Başka göz önünde tutulan konu ise aracın ne tür olduğudur. Ruhsat ta otomobil geçiyorsa motor silindir hacmi, minibüs geçiyorsa yaşına, panel van geçiyorsa motor silindir hacmine, otobüs ise koltuk sayısına, kamyon ise toplam ağırlığı baz alınarak kanundaki yönergelere sunumuna göre hesaplanır. Sıfır araçlar da ise mtv arabanın yaşı olmadığından durum tamamen farklı.

Otomobil olarak geçen araçlarda modeli 2018 ve üzerindeki araçların MTV ve KDV vergileri olmaksızın taşıt fiyatı temel alınıyor.

Sorgulama

Araç tipi

Araç model yılı

Motor silindir hacmi

gibi seçenekler sunarak aracınızın MTV sini sorgulatabilirsiniz.

Nasıl MTV Ödenir?

Borç sorgulama ve ödeme işlemleriyle MTV ödemelerinizi yapmak artık çok kolay. Çeşitli yollarla da ödeme yapmanız artık alası bir şey. Başlıca yapmanız gereken Vergi Dairelerine giderek yapmanız gereken tahsilatlar geliyor. Ancak bu yöntem eskilerden kalma sıkça başvurulan tek yol olduğundan zamanınızın kaybına neden oluyordu. Vergi ödeme işleminizi devlet kurumlarına gitmeden de, banka şubelerinden gerçekleştirmeniz mümkün.

İnternet kullanımının günümüzdeki kapsadığı alanlar sosyal ve kurumsal alanlar olarak ta hızla gelişmekte. Son yıllarda sıkça kullanılan fatura tarzı ödemelerin de yapılabildiği internet bankacılığı, mtv (motorlu taşıtlar vergisi) ödemeleri içinde bulunmaz nimet konumundadır. Cep telefonlarına indireceğiniz bu uygulamalarla da hayatınıza kolaylık sağlayabilirsiniz. Bunun haricinde gib.gov.tr (Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi) den MTV borçlarınız varsa sorgulatıp ödeme yapabilirsiniz. Bu kurumun “gib.gov.tr” adresine giriş yaparak “Borç Sorgulama ve Ödeme” kısmından saat 02.00 ile 22.00 arasında işlemlerinizi kredi kartınız ya da banka kartınız ile ödeme yapmanız mümkün. GİB için mobil uygula hizmeti de mevcut. Buradan da kolaylıkla ödeme yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap