1. Ana Sayfa
  2. Otomobil İnceleme
  3. Nissan 350Z İncelemesi Ve Özellikleri
Trendlerdeki Yazı

Nissan 350Z İncelemesi Ve Özellikleri

Nissan 350Z İncelemesi Ve Özellikleri
1

Asya ve Uzakdoğu otomobil piyasasında en önemli markaları bünyesinde barındıran Japonya, gerek teknik açıdan gerekse de güvenlik ve donanım açısından farklı niteliklere sahip araçları Dünya pazarına sunmaktadır.

            Japon otomobil şirketleri tarafından Porsche Cayman/Boxter tarzı otomobillerle pazar rekabeti sağlamak için coupe tip otomobiller piyasaya sürülmektedir. Bunlardan en göze çarpan modellerden birisi ise Nissan 350z olmaktadır. Araç ilk piyasaya sürüldüğünde, ülkenin İkinci Dünya Savaşı’nda yaşamış olduğu kötü günleri anımsatmak adına siyah-beyaz şekilde üretilmiştir. Bu renklerde olduğundan dolayı “The Zebra” ismiyle anılmıştır. Daha sonra şirketin üst düzey yöneticilerinden birisi olan Yutaka Katayama tarafından kısaca “Z” tanımlaması yapılarak bu seride bir otomobil ortaya çıkmıştır.

 Motor Özellikleri

            İlk olarak 2003 yılında üretimine başlanan Nissan 350z özellikleri bakımından kendi sınıfındaki otomobillerinden belirgin nitelikleriyle ayrılmaktadır. Bunlardan en önemlileri arasında motor özellikleri gelmektedir. 3498 santimetreküp motor hacmine sahip olan bu araçlar 283 beygir güce sahip olmaktadır. Maksimum hızı 250 km/saat olup, 100 kilometre hıza 5.9 saniyede ulaşmaktadır. Bu sınıfındaki modellere göre değerlendirildiğinde iyi bir konumda bulunmaktadır. 6 vites geçişli ve düz vites olarak kullanıma sunulan bu otomobillerin, daha sonraki üretim aşamalarında otomatik vites seçeneklerine sahip modelleri de çıkarılmıştır.

 Yakıt Kullanımı

            İlerleyen zamanda Roadster, Coupe Nismo, GT4 gibi modellerinin de çıktığı bu otomobiller, 70 litre hacimli yakıt deposuna sahip olmakta, şehir içi dolaşımda ortalama 16.1 lt/100 km, şehir dışı dolaşımda ise ortalama 8.7 lt/100 km yakıt tüketmektedirler. Ortalama yakıt tüketimi ise 11.4 lt/100 km olmaktadır. 2 kapı spor otomobil sınıfında yer alan Nissan, en az 235 lt bagaj hacmine sahiptir. Ayrıca arkadan çekiş özelliğine sahiptir ve benzinli olarak çalışmaktadır.

 İç ve Dış Detaylar

            İç tasarımına bakıldığında ise ABS güvenlik sistemi, far ve yağmur sensörü, geri dönüş kamerası, USB giriş ve Bluetooth bağlantısı, ısıtmalı sürücü koltuğu, soğutmalı torpido gözü, deri direksiyon simidi, anahtarsız giriş ile çalıştırma fonksiyonları bulunmaktadır. Koltuk yapısına bakıldığında ise deri ve kumaş seçenekleri ile karşımıza çıkmaktadır.

            Dış görünüşte ise LED gündüz farları dikkat çekmektedir. Buna ek olarak koyu renkli arka camlar, 18″ alaşım jantlar olarak ön plana çıkmaktadır. Yine metalik alaşımlı görünüşe sahip çift egzoz sistemi yer almaktadır.

 Renk Seçenekleri

            İlk piyasaya çıktığında siyah ve beyaz olarak üretilen bu otomobillerin en çok üretilen ve talep gören rengi olan parlak kahverengiye ek olarak, lacivert, metalik gri, ateş kırmızısı gibi tonlarda da tasarlanmış bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap