1. Ana Sayfa
  2. Otomobil İnceleme
  3. Nissan Qashqai İncelemesi Ve Teknik Özellikleri
Trendlerdeki Yazı

Nissan Qashqai İncelemesi Ve Teknik Özellikleri

Nissan Qashqai İncelemesi Ve Teknik Özellikleri

Nissan Qashqai makyajlanmış bir model olduğu için tasarımıyla ilgili çok fazla değinilecek şey yok. Sadece değişen kısımların neler olduğunu kısaca belirtelim. Öncelikle Qashqai’nin ön panjurunda V formlu çok daha büyük bir tane panjur var. Hatta Nissan logosu da büyümüş ve yeni güvenlik özellikleri neticesinde de plastiğin arkasında duruyor logo. Farlar bumerang formlu, led gündüz aydınlatmalarına sahip. Ve buna ek olarak en zengin donanıma sahip olan versiyonda artık tamamen led ve adaptif ön farlar bulunuyor.

Tampon tasarımına bakacak olursak, makyajdan önce daha yuvarlak formlar hakimdi. Fakat makyajla birlikte biraz daha köşeli, biraz daha dikdörtgen formda sis lambalarına ve havalandırma girişlerine yer verilmiş. Qashqai’de artık yeni renk seçenekleri de sunuluyor. Kırmızı ve turuncunun yanı sıra mavi renkte artık makyajlı kasaya özel.

                Profiline baktığımız zaman yeni tasarım jantları görüyoruz. Bu jantlar 19” ebatında ve kristal kesim bir forma sahip. Yani jantın içinde kalan kısımlar siyah, dışarısı ise krom gibi bir görünüme sahip. Onun haricinde aracın profilinde dikkat çekici herhangi bir şey yok. Arkasında da yine çok büyük değişiklikler yok. Burada en dikkat çekici olan stop lambaları diyebiliriz.

                   Çünkü burada yine V formlu stop lambaları var ama hem 3 boyutlu efekti verilmiş ve birazda koyu bir formda. Tamponlarına bakacak olursak, evet tamponlarında da değişiklikler var ve yine en zengin donanım seviyesindeki Qashqai paketinde tamponun altında difüzör benzeri 2 tane metalimsi parça bulunuyor. Aracın boyutlarında büyük farklılıklar yok. Sadece boyu 17 mm uzamış. Yani yaklaşık 2 cm diyebiliriz buna. Bu değişiklikte tamamen tamponların tasarımıyla kaynaklıyor. Yani otomobilin altyapısında herhangi bir değişiklik yok.

                Bagajına bakacak olursak, Qashqai’nin bagajı sınıfındaki rakiplerden her zaman biraz küçük olmuştu, makyajlı versiyonda da boyutlarda herhangi bir değişiklik yok. Bagaj yine 430 litrelik bir yükleme hacmi sunuyor. Tabi belirli avantajlar var, 2 tane ayrı seperatörü var. Maksimum kullanımımda 430 litreyi size sunuyor. Yükleme eşiğinin düz olması eşyalarınızı yüklerken size iyi bir avantaj sağlıyor ama çok büyük olmadığı belirtmek gerekir. Bagaj kapağının açılışın, elektrik açılmaması bir dezavantaj.

                Gelelim iç mekandaki yaşam alanına. Qashqai’nin arka koltuğundaki diz mesafesi beklentileri karşılıyor. Napa deri döşemeler Nissan Qashqai’nin Platinum ve daha üst paketlerindeki donanımlarında standart olarak sunuluyor. Otomobil iç mekanına kesinlikle bir artı katmış. Ayrıca en çok eleştirilen özelliklerden bir tanesi olan Qashqai’nin camlarının otomatik olarak açılıp kapanmıyor olmasıydı. Fakat makyajla birlikte aracın 4 camını da tek dokunuşla açıp kapatma imkanınız artık var.

                Qashqai’nin sürücü koltuğunda geçtiğiniz zaman buranın iyileştiğini fark edeceksiniz. Tasarım ve kalite anlamında burası X-Trail’e biraz daha yaklaşmış. Bundaki en temel etken kullanılan yumuşak plastik malzemeler ve yeni direksiyon simidi diyebiliriz. Direksiyon simidi biraz daha kalınlaşmış, ele daha iyi bir şekilde oturuyor. Tasarımı da tamamen değişmiş. Ortasında küçük bir tane yuvarlak var. Ve hem sağında hem de solunda artık daha fazla düğmenin olduğu, daha kolay kullanılan tuşlara yer verilmiş. Tabi tüm bunlara rağmen ön konsolda hala eskiden beri kullanılan bir multimedya ekranı kullanılıyor.

Bu ekran her ne kadar kolay kullanıyor olsa da güncel rakipleriyle kıyaslandığı zaman hakikatten çok eski ve çok demode kalıyor. Artık buraya daha yen bir tane multimedya gerektiğini söylemek mümkün. Qashqai’nin kokpiti küçük eşya gözlerinde biraz zayıf kalıyor. Vites önünde ufak bir alan var ama cüzdanınızı, telefonunuzu buraya koymak çok sağlıklı olmayacaktır. O yüzden vitesinde arkasındaki 2 tane bardaklığı o iş için kullanmak en mantıklısı olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Nissan Qashqai sahibi olarak araba hakkında bilmediğim bilgileri sayenizde öğrendim diyebilirim 😀 çok teşekkürler.